Efsanevi Orient Express geri dönüyorEfsanevi Orient Express geri dönüyor :Fransızlar, 126 yıl boyunca Paris – İstanbul arasında işleyen efsanevi Orient Express tren hattını hayata döndürüyor.
Paris’ten İstanbul’a uzanan efsanevi ‘Orient Express’ (Şark Ekspresi) tren hattı geri geliyor. 1883 yılında Belçikalı bir girişimci tarafından hayata geçirilen Orient Express İstanbul ve Paris’i birbirine bağlıyordu. Yıllar içinde güzergah zaman zaman değişse de hattın yolcuları arasında İngiliz casus T. E. Lawrence’tan (Arabistanlı Lawrence), Alman asıllı Amerikalı şarkıcı-oyuncu Marlene Dietrich’e kadar hep dönemlerinin en ünlü isimleri yer aldı. Orijinal olarak Sirkeci Garı’nda noktalanan yolculuk İngiliz yazar Agatha Christie’nin Orient Express’te Cinayet romanıyla ölümsüzleşti.
Savaş zamanları seferler sekteye uğrasa da, 126 yıl boyunca işleyen hat sonunda yüksek hızlı trenlerle ve ucuz havayollarıyla mücadele edemez hale geldi. Orient Express, 2009 yılında Strazburg – Viyana arasındaki son yolculuğuna çıkarak seferlerine son verdi.
Fransız demiryolu ve seyahat grubu SNCF, birkaç yıl içinde Orient Express’i tekrar hayata döndürmeye hazırlanıyor. Bir kamu kuruluşu olan SNCF, 1977 yılından bu yana Orient Express markasının sahibi. İngiliz Financial Times gazetesi haftaya SNCF’nin Orient Express adlı yeni bir şirket kuracağını ve bir süre sonra efsanevi tren yolculuğunu tekrar başlatacağını yazdı.
İlk hat Paris – Viyana
SNCF, zamanla yeni ortaklarla birlikte Orient Express’i çok lüks bir marka olarak konumlandırmak istiyor.
SNCF bünyesinde kurulacak yeni şirketin CEO’luğunu üstlenecek Frank Bernard, “Merkezinde lüks seyahat ve Fransız hayat tarzının yer alacağı bir marka yaratmak istiyoruz” dedi. Markaya yapılacak ilk yatırımın 60 milyon euro’yu bulması bekleniyor.
Financial Times, Fransızların ana stratejisinin efsanevi Paris – İstanbul Orient Express tren hattını ayağa kaldırmak olduğunu da belirtti. Frank Bernard yeni vagon tasarımları üzerinde çalışmaya şimdiden başladıklarını söyledi. Yeni hat işlemeye başladığında 150 yolcu taşıyacak. İlk etapta Paris ve Viyana hattı açılacak. 5 yıl içinde trenin işler hale getirilmesi planlanıyor.
LÜKS ÜRÜNLERİ ÇIKACAK
Demiryolu grubu SNCF, Orient Express markası için lüks devi LVMH’nin sahibi Fransız milyarder Bernard Arnault’a ait bavul üreticisi Moynat ile bir anlaşma yaptı. Buna göre Moynat Orient Express marka ürünler piyasaya sürecek. Ayrıca SNCF’nin Fransız mobilya ve yatak ürünleri şirketi Cauval ile görüşmeleri de sürüyor. Orient Express markasıyla üretilecek lüks yatakların 40 bin euro’yu bulması bekleniyor.
Ayrıca Paris’te nisan ayında orijinal Orient Express vagonlarının kullanılacağı bir sergi açılacak.
Sergi yıllar içinde Orient Express güzergahındaki belli başlı kentleri gezecek.