Eskişehir Kardeşleriyle Buluşuyor Kültür Gezisi (Foto Galeri)Eskişehir Kardeşleriyle Buluşuyor Kültür Gezisi :Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında “Eskişehir Kardeşleriyle Buluşuyor” adı altında düzenlenen kültür gezisine katılan öğrenciler, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ve öğrencilerin aileleri tarafından Eskişehir Tren Garı’ndan uğurlandı.
Yolculuk öncesi bir konuşma yapan Vali Güngör Azim Tuna, öğrencilerin çok anlamlı bir yolculuğa çıktıklarını ifade etti. Sınırların dışına çıkarak, bir taraftan Türk Dünyası ülkelerini keşfederken, Anadolu’yu ihmal etmediklerini kaydeden Vali Tuna, “Doğusundan-Batısına, Kuzeyinden-Güneyine bu ülkede yaşayan kendi insanımızı, kendi kardeşlerimizi hem ziyaret etmek, hem de bizim ortak kültür mirasımızı çocuklarımıza öğreterek yeniden keşfetmeleri için fırsatlar oluşturuyoruz” dedi.
Yaklaşan sömestr tatili ve havaların da iyi gitmesinden istifade ettiklerini dile getiren Vali Tuna, “Bu topraklarda yaşayan insanlar olarak geleceğimizi daha iyi inşa edebilmemiz için birbirimizi tanımamız ve destek olmamız gerekiyor” diye konuştu.
Öğrencilerin bu gezi için çok heyecanlı olduğunun altını çizen Vali Tuna, şöyle konuştu:
“Çocuklarımız oradaki kardeşleriyle buluşacaklar. Onları yakından tanıyacaklar. Oralarda tanıştıkları arkadaşlarını Eskişehir’e davet edecekler. Bizde onları burada ağırlayacağız ve bu geliş-gidişler devam edecek. Ülkemizin her köşesi bir cennet ve ecdadımızdan kalan birçok eser var. Bu eserleri iyi korumamız gerekiyor.”
Yüksek Hızlı Tren (YHT)ile ilk olarak Konya’ya gidecek olan öğrenciler, daha sonra sırasıyla; Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin illerini gezeceği, Salih Zeki Anadolu Lisesi ve Türk Telekom Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nden toplam 89 öğrencinin ve 5 öğretmenin bulunduğu kafilenin, 28 Ocak 2014 tarihinde Eskişehir’e döneceği bildirildi.

 İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.