Marmaray, Demir İpek Yolu güzergahındaki tüm ülkelerin kazanımıdır

Marmaray, Demir İpek Yolu güzergahındaki tüm ülkelerin kazanımıdır:Marmaray, Demir İpek Yolu güzergahındaki tüm ülkelerin kazanımıdır’ – Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Marmaray’ın sadece Türkiye’nin değil, demir ipek yolu güzergahındaki tüm ülkelerin kazanımı olduğunu söyledi.

Bakan Lütfi Elvan ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 11. Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim Sistemi (ERTMS) Dünya Konferansı’na katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Bakan Elvan, ”Ülke olarak son 12 yıllık süreçte demir yollarını devlet politikası olarak diğer ulaşım modlarıyla birlikte gerçekleştirdik. Modlar arası uyumu da birlikte ele aldık ve bu yönde projeler geliştirdik. Yine bu dönemde hızlı tren ağını kurduk. Ülkenin dört bir yanına ulaştırmaya başladık. Modern ipek yolunun önemli ayaklarından biri olan Marmaray’ı açarak denizin altından iki kıtayı birleştirdik. Türkiye’de demiryolu endüstrisinin oluşması için çok önemli adımlar attık. Demiryolu sektörünü serbestleştirecek yasal düzenlemeleri hayata geçirdik. Bütün bunların yanında Avrupa Birliği demiryoluyla birlikte ulusal demiryolunu entegre edecek mevzuatı oluşturduk” diye konuştu.

Marmaray’ın sadece Türkiye için bir kazanım olmadığını vurgulayan Lütfi Elvan, ”Bölgesel ve kıtalar arası gerçekleşen büyük demiryolu projelerinden biri Marmaray’dır. Marmaray’la sadece İstanbul’un iki yakası birleştirilmekle kalmamış, uzak Asya’dan Batı Avrupa’ya uzanan modern ipek yolunun en önemli halkalarından biri İstanbul Boğazı’nın 62 metre altından bir mühendislik harikası olarak inşa edilmiştir. Marmaray sadece Türkiye’nin bir kazanımı değil, demir ipek yolu güzergahındaki tüm ülkelerin kazanımıdır” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Bakan Lütfi Elvan, Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim Sistemi Konferansı’nın açılış kurdelesini keserek stantları gezdi.

 

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Çar 13

İhale İlanı : Yemek Hizmeti Alınacaktır

Kasım 13 @ 10:00 - 11:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Çar 13

İhale İlanı : Akü Satın Alınacaktır

Kasım 13 @ 11:00 - 12:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar