Milli Marka Trambüs Önümüzdeki Ay Malatyada Hizmete GiriyorMilli Marka Trambüs Önümüzdeki Ay Malatyada Hizmete Giriyor :Türkiye’nin ilk yerli ve milli marka TCV trambüsü önümüzdeki ay Malatya şehir içi yollarında hizmete başlayacak.

Trambüs ( Trolleybüs+Metrobüs ) özelliklerini taşıyan Katener sistem elektrikle çalışan, lastik tekerli eğim tırmanabilen 24.5 m uzunluğunda ve 230 yolcu taşıyabilen eğim tırmanamayan Tramvaylara alternatif olarak geliştirilmiş YENİ BİR MİLLİ ARACIMIZ. Bozankaya firmamızı ve tüm emeği geçen arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin! 1. Ne kadar saçma, sapan deyimler bunlar! Kim demiş Tram eğim çıkamaz diye…? Bir uzmanlık dergisi, gazetevari palavra yerine, sayılar ve değerler vermek zorundadır! Karşılaştırma tabikki daha da mantıkidir. AMA burada bahsi geçen deyim şekli tek kelimeyle zırvalıktır! Doğru olan; lastik tekerlekli taşıt araçlarının (metrobüs, trambüs, traleybüs te dahil), demir tekerlekli taşıt araçlarından daha dik yokuşa tırmanabilmeleri ve daha da önemlisi inişte de fren yapabilmeleridir.

 2. “Eğim” kelimesinden bahisle; burada anlatmak istenilen hat boyu, ona paralel A ile B noktaları arasındaki 1.000 metre mesafedeki, yükselti farkıdır ve birim olarakta “Binde = Promil [‰]” olarak verilir. EĞİM: trenlerde (EBO, §7) serbest mesafede Ana-Hat için Maks. ‰12,5 ve Tali-Hat içinse, Maks. ‰40 mertebesindedir. Yeni YHT hatlarında, zorlu ana hatlarda ‰18’e izin verilir. Eskiden zorlu ana hatlarda istisnai olarak s=‰25’e izin verilirdi. Yalnız istasyon bölgesinde en fazla s<‰2,5 mertebesine izin verilir. Burada önemli olan trenin veya bir vagonun, kendi başına ve fren devrede olmasa da kaymadan durabilmesidir.
  S-BAHN/Hafif-Banliyö-Trenlerde ise; s=‰40 eğime kadar izin verilir.
  TRAMda ise, BOStrab, Ek-2, 81’e göre Maks. S=‰100 mertebesine kadar eğime izin verilir.
  Dişli-Tekerlekli-Dağ-Trenlerinde (Zahnradbahn) ise; izin verilen eğim s=‰250 mertebesindedir.
  Demekki her tekerlekli sistem, kendi özelliği çerçevesinde eğime tırmanabilir ve o irtifadan da belirli bir eğimle inebilir.

 3. Bu kadar yazıya, hiç olmazsa katener sistemi hk. bir şeyler verilse idi! Hangi sistem?

 4. Hangi katener sistem? Sadece doğrudan katener üzerinden alınan enerji mi, yoksa arada tampon (buffer/Puffer) Akümülatörler var mı? Katener enerji alıcı, bir pantograf kollu mu, yoksa modern tip mafsallı mı?, bir faz yukarıda kablodan (Troleybüs gibi), diğer kutup aşağıdan enerji rayından mı? Yoksa her ikisi de zemine yakın yandan mı (Metro usulü)? Vs., vs.? Araç virajda açıldığı zaman katener kızağı, enerji rayı yüzeyine basmaya devam ediyor mu, yoksa kontak kesilip, enerji tampondan mı temin ediliyor?
  Tüm bu ve benzer sorulara yanıt, ilginç olurdu!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.