Fransada yenilenen trenler peronlara sığmadı

Fransada yenilenen trenler peronlara sığmadı :Fransa’da demiryolları şirketi SNCF ile ilgili ‘trajikomik’ bir skandal patlak verdi.


SNCF’nin sipariş verdiği 2 bin dolayındaki yeni hızlı trenin ‘peronlara sığmadığı’ ortaya çıktı.
Fransa ’da tren istasyonların bir kısmı 50, diğer bir kısmı ise 30 yıl önce inşa edildi. Yeni trenlerin yapımında ise tüm istasyonlardaki standartların göz önünde bulundurulmadığı ortaya çıktı.

50 MİLYON EURO HARCANACAK

Yeni trenlerin peron standartlarına uygun hale getirilmeleri için 1.300 istasyonda çalışmalar başlatıldı. Peronlar için fazla geniş olan trenlerin istasyonlara girmesini sağlayacak çalışmanın yaklaşık 3 yıl süreceği ve en az 50 milyon euro’ya mal olacağı belirtildi.

‘TEK KURUŞ ÖDEMEYİZ’

Ulaştırma Bakanı olayı ‘trajikomik bir skandal ’ diye nitelerken, yetkililer ise faturayı kime yükleyeceklerini şaşırdı. Fransa Bölgeler Birliği Başkanı Alain Rousset ise daha sert çıktı. Rousset “Biz bu tamir masraflarının bir kuruşunu bile ödemeyi reddediyoruz. Bu yanlışların sorumlusu biz değiliz ve bunun ödemesini de biz yapmayacağız” ifadelerini kullandı.

TRENLER 15 MİLYAR EURO’YA YENİLENDİ
Trenlerin yeniden yapımını 15 milyar euro’ya üstlenen Fransa Bölgesel Tren Ekpresi (TER) ile Alstom firması ortak açıklamalarında ‘hatanın geç fark edildiğini’ belirtip ‘sorumluluğu üstlendiklerini’ duyurdu.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar