General Electric ve Siemens Alstom’u satın almak arzusundaGeneral Electric ve Siemens Alstom’u satın almak arzusunda :GENERAL Electric (GE) firmasının Fransız şirketi satın almak için 13 milyar ABD $ teklifte bulunduğu ve yakın gelmişte de Siemens’in Alstom’un Elektrik Türbinleri ile şebekesi ekipmanlarını satın almak için teklif verdiği bilgileri alınmıştır.

Kasım 2013’te 2014 yılı sonuna kadar 3 milyar € değerinde varlıkları ile Ulaşım Bölümündeki hisselerini satacağını ve 1300 kişiyi işten çıkaracağını ilan etmiştir. Alstom’un nakit akışı ile ilgili endişeler nedeniyle, yıl içinde Mart ayına kadar Alstom’un değeri % 30 oranında düşmüştür. Öte yandan Ocakta dokuz aylık sonuçlara göre şirketin karı, enerji santrallerindeki talep düşüşü nedeniyle % 12 azaltmıştır.

Yakın geçmişe kadar GE’nin Alstom’a ilgisi teyit edilmemiştir. Ancak GE’nin Fransız şirketi satın almak için Alstom ile 13 milyar dolarlık bir pazarlık içinde olduğu rapor edilmiştir. Alstom bu dedikodulara web sitesinde bir beyanat yayınlayarak yanıt vermiş ve “ şirketin hisseleri ile ilgili olarak olası bir kamu ihalesi konusunda kendilerine herhangi bir bilgi gelmediğini” belirtmiştir. Ayrıca “planlandığı şekilde” 7 Mayıs’ta yıllık sonuçları bildirmeyi planladıklarını eklemiş ve “ bu fırsattan yaralanarak faaliyetlerindeki gelişmeler konusunda güncel bilgi vereceklerini” ifade etmiştir.

GE bu konuda halka herhangi bir açıklama yapmamıştır.
Öte yandan geçen hafta Siemens bir teklif mektubu sunarak Alstom’un satın alınması yarışına dahil olmuştur. Bu teklifte Siemens, iki yeni Avrupa Kuruluşu oluşturarak Avrupa’da sektörel alanda çok radikal bir yeniden yapılanma önermektedir. Bu kuruluşlardan biri Alstom’un termal elektrik, yenilenebilir elektrik birimlerini ve şebeke birimlerini satın alacak olan Siemens’in liderliğinde enerji alanında faaliyet gösterecektir. Diğeri ise Alstom’un liderliğinde Ulaşım alanında faaliyet gösterecektir. Bunun için de Siemens Altstom’un kendi hızlı tren ve lokomotif kuruluşlarını satın almasına izin verirken ayrıca Alstom’un hissedarlarına da “önemli bir nakit katkısında” bulunacaktor. Siemens yine de Avrupa’da kendi banliyö ve kent içi raylı sistem bölümünü korumayı öngörmektedir.

Kısa bir süre önce Fransa’nını Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg acele verilecek bir kararı kabul etmeyeceğini ve Fransa’da işlerin ve sanayi temelinin korunması için gerekeni yapacağını beyan etmiştir. Kendisi özellikle ülkenin nükleer sanayisinin bağımsız kalması için son derecede titiz davranacağını ifade etmiştir.

Yaptığı beyanatta Fransız Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg “GE ve Alstom’un kendi öncelikleri mevcut olup, bu kendi hissedarlarının öncelikleri ile aynıdır. Ama Fransız hükümetinin önceliği ayrıdır ve bu ekonomik egemenlik konusudur” demiş ve böylece GE’nin teklif vermiş olduğu ilk defa resmen teyit edilmiştir.

Reuters’e göre ise, Alstom GE anlaşmasına yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre görüşmelerde “ilerleme kaydedilmiştir” ama öte yandan Siemens teklifi bu aşamada sadece bir niyet beyanı düzeyindedir.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.