Hollanda trenlerinin elektriğini rüzgar türbinlerinden sağlayacakHollanda trenlerinin elektriğini rüzgar türbinlerinden sağlayacak :Hollanda tüm ülkedeki demiryollarının cer gücünü rüzgar türbinlerinden beslemek için bir enerji sözleşmesi imzaladı.

15 Mayıs’ta Eneco ile Vivens arasında Hollanda Demiryollarının enerjisinin 2018 yılından itibaren rüzgar türbinlerinden sağlanmasına yönelik bir sözleşme imzalandı. Vivens ortak girişiminin ortakları Netherlands Railways (NS – Hollanda Demiryolları), Veolia, Arriva, Connexxion ve Demiryolu yük taşımacılığı işletmecileridir.

2015 – 2025 yılları arasındaki 10 yıllık dönemi kapsayan bu sözleşme ile ProRail 1,5 kV dc elektrikli demiryolu ağının ihtiyacı olan cer gücünün % 100’ü rüzgar türbinlerinden sağlanacak. Halihazırda cer gücünün % 50’si rüzgar gücünden sağlanmaktadır.

Hollanda demiryolu ağındaki tüm elektrik tüketimi yaklaşık yılda 1,4 terawatt saattir (TWh). Rüzgar enerjisi kullanımı Hollanda’nın trenlerde enerji tüketimi ile ilgili politikasının bir bölümüdür. Hollanda ayrıca filosunu daha düşük düzeyde enerji tüketimi yapan modern trenler alarak yenilemeye çalışmaktadır. Yeni trenler ve uygulanan yeni sürüş teknikleri ile NS 2005 yılından bu yanda yolcu kilometresi başına elektrik tüketiminin % 30 azaldığını ifade etmektedir.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.