Kazakistandan Türkiyeye trenKazakistandan Türkiyeye tren :Çin’in Chengdu bölgesinden Polonya’ya kadar giden tren hattının Kazakistan’dan Türkiye’ye çevrilebileceği belirtildi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve ve Küresel İlişkiler Komisyonu Başkanı Osman Boyner, Çin’de Sichuan eyaletine bağlı Chengdu şehrinden, Polonya’ya bir tren hattı bulunduğunu, bu işi Kazakistan’ın yönetmeye başladığında trenin Türkiye’ye çevrilebileceğini söyledi. TÜSİAD heyetinin Çin temaslarını değerlendiren Boyner, söz konusu hattın, Chengdu’dan Kazakistan’a, Kazakistan’dan da Rusya ve Polonya’ya uzandığını belirtti.

Chengdu’nun Türkiye’ye hem avantaj, hem de tehdit getirebileceğini vurgulayan Boyner, ‘Orada yetkililere ‘Biz bunu nasıl avantaja çevirebiliriz?’ diye sordum. Onlar da, ‘Şimdi bu işi Kazakistan yönetmeye başlayacak. O zaman bu Kazakistan üzerinden Türkiye’ye çevrilebilir’ dediler’ dedi.

2 GÜNDE GELİR

Bunu Türkiye’ye döndüklerinde inceleyeceklerini kaydeden Boyner, ‘Böyle bir şey yapılabilirse Chengdu, Türkiye’nin doğusunun doğusu, yani Türkiye’nin ikinci doğusu gibi olacak. Yani Chengdu’dan mal bir haftada, Antep’ten ise 2 günde gelecek. Bu hem bir tehdit, hem de bir fırsat. İkisini birlikte değerlendirmek lazım’ dedi.

‘Devlet fonu ile görüştük’

Boyner, Çin temasları sırasında bir devlet fonu ile görüştüklerini, fonun Çin’in en büyüklerinden birisi olduğunu açıkladı. Boyner, TÜSİAD içerisinde de Bağımsız Varlık Fonları adında bir çalışma grupları olduğunu anımsattı. Bu fonların, Türkiye’yi dinlemeye açık olduklarını belirttiğini anlatan Boyner, Çin’in geçen yıl yurt dışına 90 milyar dolar yatırım yaptığını söyledi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.