Alstom ’a teklif vermede Siemens ve Mitsubishi güçlerini birleştirdiAlstom ’a teklif vermede Siemens ve Mitsubishi güçlerini birleştirdi :Alstom’un elektrik bölümü ile ilgili General Electric teklifi karşısında şimdi SIEMENS ve Mitsubishi Ağır Sanayii (MHI) güç birliği yaparak ortak bir teklif verdi.

Bu teklifle Siemens Alstom’un gaz türbini işini 9,3 milyar € nakit bedelle almayı teklif ederken MHI de ayrı ortak girişimlerle Alstom’un enerji sektöründeki varlıklardan hisse satın alacak. MHI Alstom’a nakit olarak 3,1 milyar € aktaracak ve Alstom’daki % 10 hisseyi de % 29,4 hisse ile şirketin ana hissedarı olan Bouygues’ten satın almayı teklif etti.

Bu Alstom’un bazı enerji varlıklarını ve ulaşım grubunu korumasını mümkün kılacak. GE’nin teklifinde son tarih 23 Haziran olduğu için şimdi Alstom bir yol ağzına gelmiş bulunmakta.

Alstom Fransa’da 18000 çalışanı olan ve Avrupa’da ulaşım ve enerji sektörünün baş aktörlerinden biri olan bir şirket. Fransa Hükümeti Alstom’u korumanın yolarını araştırıyor. GE’nin teklifine yaklaşım çok olumlu olmayıp Siemens GE teklifi ile rekabet edebilecek bir teklif verme konusunda teşvik edilmekteydi.

Siemens üç yıl iş garantisi ve Fransa’da 1000 iş imkanı yaratma amacını da içeren tekliflerinin Fransız Hükümetinin korkularını yatıştırmaya yeteceğini ummakta.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.