Avrupada ulaşımda grev kriziAvrupada ulaşımda grev krizi :Avrupa’nın önemli başkent ve metropollerde taksiciler, internet üzerinden taksi hizmeti sunan firmaları protesto etmek için greve gitti.

Londra’nın ünlü siyah renkli taksilerinin yanı sıra, Roma, Paris ve Berlin’in taksilerinin şoförleri grev yaptı. Grev, akıllı telefonlar uygulaması üzerinden taksi hizmeti sunan California merkezli Uber firmasını hedef aldı.

Uber firmasının ticarete yeni atılan bir teknoloji firması için biçilen en büyük değerlerden birine yani 12 milyar Euro’luk bir değere sahip olduğunun açıklanmasının ardından geldiği ifade edildi.

Alman yayın duruluşu DW, 2009 yılında hizmete giren Uber uygulamasının, araçlarla doğrudan iletişme geçilmesine olanak sağladığını, dünya genelinde bu tarzda hizmet sunan çok sayıda firma bulunduğunu hatırlattı.

Berlin ve Hamburg’da taksiciler konvoylar oluşturmaya karar verirken Fransa’da yollarda 10 bin taksi ya da motosikletin bu hizmet kapsamında eylem yaptı.

Geleneksel yollarla çalışan taksi sürücülerinin sadece önceden rezervasyon yaptırmış olan yolcuları alabildiği müşterinin taksiyi yolda durdurup binemediği ifade edildi.

Lisansı bulunmayan sürücüler, taksi sürücülerinin lisans için vermesi gereken 240 bin euroyu da ödemek zorunda olmadığı belirtildi.

İtalya’nın başkenti Roma’da da grev yapan taksiciler, yolculuk başına 10 euro alarak rakiplerinin fiyatlarına indirim yaptı. Milano’da taksiciler tüm gün grev yaptı. Hamburg’da da konvoylar oluşturulması nedeniyle trafiği engelledi.

Paris’te demiryolu grevi yanı sıra Paris banliyölerine sefer yapan trenlerinde greve katılması başkentte dün sabah saatlerinden itibaren Orly ve Charles de Gaules Havaalanına giden ve Paris’e giren yollarda kilo metrelerce kuyruk oluştu.

Sürücüler ve demiryolu kullanıcıları, özellikle Paris’te, özellikle zor bir Çarşamba gün yaşadı. Demiryolu ve taksiler tarafından çift grev başkentlilerde büyük bir rahatsızlık yarattı.

Salı akşamından beri devam eden tren grevi dört sendika tarafından destekleniyor.

Gelecek hafta ülke genelinde iki farklı demiryolu idare ve işletmesininin tek çatı altında toplanması önerilen demiryolu reformuna karşı protestoya sendikalarının çağrısı başkentte hayatı felç etti.

Fransız taksiler sürücü federasyonları haksız rekabeti protesto ediyor. Paris’te Charles De Gaulle ve Orly havalimanlarından hareket eden taksiler, şehre giriş yollarında uzun kuyruklar oluşmasına neden oldu.

Taksiler son buluşma noktaları Eyfel Kulesi karşısında toplanmaya başladı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.