Hindistanda tren faciası (Foto Galeri)Hindistanda tren faciası :Chhapra kasabasında meydana gelen ilk kazaya ilişkin açıklamada bulunan bölge yöneticisi Kundan Kumar, Rajdhani Express adlı yolcu treninin 11 vagonunun raydan çıkması sonucu en az 4 kişinin öldüğünü, 8 kişinin yaralandığını söyledi.

Olay yerinde basına açıklamada bulunan Chhapra milletvekili Raciv Pratap Rudy de Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’den Assam eyaletinin Dibrugarh kentine giden treninde 500 yolcu bulunduğunu belirtti.

Bu olayın ardından Motihari kasabasında da bir yük treni raydan çıktı. Kazada ölen ve yaralanan olmadı.

Motihari’deki üst düzey demiryolu yetkilisi Arunendra Kumar, kazadan Maocu asilerin sorumlu olabileceğini ifade etti.

Federal İçişleri Bakanı Rajnath Singh ise hükümetin soruşturma sonucunu bekleyeceğini belirterek “Maocuları suçlamak için çok erken. Raporu bekleyelim” diye konuştu.

Hindistan hükümetine karşı toprak, kiracı çiftçiler ve yoksullar için iş talebiyle 40 yıldan fazla süredir silahlı mücadele yürüten Maocu asiler, Bihar eyaletinde bugün genel greve gideceklerini ilan etmişlerdi.

Maocu gerillaların Kasım 2013’te Hindistan’ın doğusunda, güçlü oldukları bölge yakınından geçen bir trene saldırı düzenleyerek üç polisi öldürmeleri sabotaj ihtimalinin ön plana çıkmasının başlıca nedenini oluşturuyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.