Çin ile Hindistan arasında demiryolu gerginliğiÇin ile Hindistan arasında demiryolu gerginliği : Çin’in Uygur Bölgesi ile Pakistan arasında planladığı demiryolu projesinin Keşmir’den de geçecek olması Hindistan’ın tepkisine neden oldu

Çin, Pakistan ile Doğu Türkistan’ı demiryolu ile birbirine bağlayacak yeni bir proje geliştirdi. Azad Cammu ve Keşmir’de başlayacak demiryolu, Pakistan’ın liman şehri Karaçi ve başkenti İslamabad’dan da geçerek Doğu Türkistan’daki Kaşgar şehrinde son bulacak.

1800 kilometre olarak planlanan demiryolu projesine Hindistan karşı çıkıyor. Keşmir’i yıllardır işgal altında tutan Hindistan, Çin’in projeyi buradan başlatmasına tepki gösteriyor.

Tren yolunun başlangıç noktası olan Gadar Limanı’nın işletme hakkı Çinli şirketlerin elinde bulunuyor. Karaçi, Keşmir ve İslamabad’dan da geçecek demiryolu hattı Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehrinde son bulacak.

Çinli yetkililerden yapılan açıklamada projenin geliştirilmesi için ciddi miktarda kaynak aktarıldığını belirtti. Projenin olgunlaşması durumunda ise Hindistan’ın nasıl bir tavır sergileyeceği merak ediliyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.