İzmirde tramvay heyecanıİzmirde tramvay heyecanı :İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent ulaşımına yeni bir ivme kazandıracak en mühim yatırımlarından Konak ve Karşıyaka tramvaylarında yer teslimini yaptı, faliyetlere başlandı. Her iki projeyi de yerli bir firma gerçekleştirecek.

Kent içi trafiğe nefes aldırmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan tramvay projelerinde sevinçli son yaşanmakda . Konak ve Karşıyaka tramvaylarının yapım ihalesine gercekleşen itirazın KİK (Kamu İhale Kurumu) tarafından reddedilmesinin peşinden önü açılan iki proje için birinci avantajlı firma olan Gülermak Ağır San. İnş. Ve Taah. A.Ş ile mukavele imzalanarak yer teslimi yapıldı ve faliyetlere başlandı.

SON GÜN İTİRAZI REDDEDİLMİŞTİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz Şubat ayında, metro sistemini tamamlayıcı nitelikte yaşama geçirilecek 12.6 kilometre uzunluğunda 19 duraklı Konak Tramvayı ile 9.7 kilometre uzunluğundaki 15 duraklı Karşıyaka tramvay hattının yapımı ile bu iki hatta çalışacak toplam 38 vasıta ve yedek parçalarının temini için ihale gerçekleştirmiş ancak tramvay yapım ihalesine ait komisyon kararının firmalara tebliğ edilmesinin peşinden , İspanya-Polonya ortak konsorsiyumu tarafından son gün gercekleşen itiraz ile ihale KİK’e taşınmıştı. İtirazın KİK tarafından reddedilmesinin peşinden ihale prosedürü tamamlanarak birinci avantajlı firma sözleşmeye davet edildi; yasal zaman içinde imzalar atıldı ve yer teslimi yapıldı.

KONAK TRAMVAY HATTI

Fahrettin Altay Meydanı’ndaki pazaryeri yanından başlayacak Konak Tramvayı hattı Şehit Binbaşı Ali Resmi Tufan Caddesi’ni takiben sahile çıkacak ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın konutların yer aldığı taraftan karayolu trafiğine paralel ilerleyecek. Konak’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Konak Pier’in önündeki yaya köprüsünün altından geçerek Gazi Bulvarı’na kadar yolun kenarından ilerleyecek tramvay hattı, Şehit Fethi Bey Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, Şehit Nevres Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı, Vahap Özaltay Meydanı, Alsancak Garı VE Şehitler Caddesi’nden ilerleyen tramvay hattı, İzmir Metrosu Halkapınar Depo Alanı’nda son bulacak.

KARŞIYAKA TRAMVAY HATTI

Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir arasındaki 9.7 kilometrelik güzergah üzerinde 15 durak ve 17 araçlı olarak planlanan tramvay hattı ise gidiş-geliş olacak şekilde İkili hat olarak çalışacak. Karşıyaka tramvayı, Alaybey’den başlayıp sahil tarafından Bostanlı İskelesi’ne, oradan da İsmail Sivri Sokak, Şehit Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Sokak ve Cahar Dudayev Bulvarı’nı izleyerek İzban Çiğli Depo tesisleri beraberinde Mavişehir Banliyö İstasyonu’na gelecek. Proje çerçevesinde Karşıyaka iskelesi ile çarşıyı birbirine bağlayacak bir üst ya da alt geçit planlanıyor. Tramvay hattı, İZBAN, vapur ve otobüslere aktarma sağlayacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.