Kayseride 156 Kilometrelik Banliyö HattıKayseride 126 Kilometrelik Banliyö Hattı :TCDD, Kayseri’de banliyö treni işletilmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi’ne yetki verdi. Yeşilhisar ile Sarıoğlan ilçeleri arasında mevcut TCDD’nin 156 kilometrelik hattından yararlanılarak yapılacak banliyo hattı, Organize Sanayi bölgesinden de geçecek.

Büyükşehir Belediye başkanı Mehmet Özhaseki, önümüzdeki günlerde TCDD ile protokol imzalayacağgını ve Kayseri’de ilk kez bir banliyö treni işletileceğini söyledi. Halen var olan TCDD’ye ait Yeşilhisar-Melikgazi- Kocasinan ve Sarıoğlan ilçeleri arasında demiryolu hattında yapılacak banliyö seferleri ilçelerden kent merkezine olan göçü önleyeceği öne sürüldü. Özhaseki, “Özellikle, Organize Sanayi ve serbest bölgeye kadar uzanması, ulaşımı kolaylaştıracak, hem de trafik yoğunluğunu azaltacak” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi, öncelikle imar plan değişikliği taleplerine ilişkin İmar Bayındırlık Komisyonu raporlarını görüştü. Temmuz ayı toplantısında Yeşilhisar-Sarıoğlan güzergahında yapılması düşünülen banliyö hattı da gündeme geldi. TCDD Genel Müdürlüğü’nün altyapısını yapması ve Büyükşehir Belediyesi tarafından araçların alınarak işletilmesi düşünülen banliyö hattı için her türlü protokol imza yetkisinin Başkan Mehmet Özhaseki’ye verilmesi talebi oybirliği ile kabul edildi.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.