Milli Tren Çalışma Grubu Yerli Firmaları Ziyaret Etti

Milli Tren Çalışma Grubu Yerli Firmaları Ziyaret Etti :Milli Tren Projesi ile ülkemizde modern demiryolu hatlarının inşası ile birlikte, yeni nesil demiryolu araçlarının özgün tasarım ve yerli teknolojiyle ülkemizde üretilmesine yönelik çalışmalara başlandı.


Özgün tasarım ve yerli üretim ile ilgili olarak oluşturulan “Milli Tren Çalışma Grubu” çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Milli Tren Projesi kapsamında TCDD Fabrikalar Dairesi koordinatörlüğünde Ankara’da ki firmalara 3 günlük teknik gezi düzenlendi.

Milli Tren Projesinde görevli alan personellerin katılımıyla, toplam 17 kişilik bir heyet 24-25-26 Haziran 2014 tarihlerinde toplam 17 firmayı ziyaret etti.

Milli Tren Projesi kapsamında Özel firmalar sayesinde hangi komponentlerin yerli üretim yapılacağını ve firmaların yeterliliğini tespit amacıyla Sektör Araştırma Anketi hazırlanmış ve firmalara ulaştırılmıştı. Ankete cevap veren firmaların Milli Tren Projesine yapacakları katkıları birebir istişare etmek amacıyla bu teknik gezi düzenlendi.

Ziyaret edilen firmalara 13 sorudan oluşan daha detaylı bir Anket verilerek, firmaların özel konularda bilgilerini alarak bilgi havuzu oluşturuldu.

Bu kapsamda ;

İlk Airbus A400M Askeri Nakliye uçağı “ATLAS”ın kablolama çalışmasında bir kısmının ME-GE Teknik de yani Türkiye’de yapıldığı öğrenildi.

Güçlü Madeni Eşya tarafından Türkiye’de ilk olarak elektro mekanik metro kapısı prototipinin üretilmiş olduğu ve 5 aydır aralıksız çalıştırılarak test edildiği öğrenildi.

Eymak (Das Lager Rulman) tarafından piyasada olmayan standartların dışında özel Rulman üretimi yapabilecek bir firmanın Türkiyede olduğu öğrenildi.

Ekstra Metal tarafından Siemens’in Yüksek Hızlı Trenlerinde kullanılan Redüktör Ana Gövdesinin döküldüğü ve işlenildiği öğrenildi.

Ilgaz İnşaat tarafından kurulmuş yeni bir fabrikanın olduğu ve burada Vagon İmalatı yapmak için çalışmalar yürüttüğü öğrenildi.

Ankara Olimpia Otocam tarafından Milli Trenlerin bütün camlarının Türkiye’de üretimi yapılıp test edilebileceği öğrenildi.

Bozankaya firmasının Kayseri Büyükşehir Belediyesinin Tramvay ihalesini aldığını, Durmazlar firmasından sonra Türkiyede Tramvay üreten ikinci firma olacağı ve Milli Trenler için Alüminyum Car Body üretimi yapabileceği öğrenildi.

Havelsan tarafından Milli Trenlerin bütün yazılım ve simülasyonlarının yapılabileceği öğrenildi.


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar