Yeni Türkiye Yüksek Hızla GeliyorYeni Türkiye Yüksek Hızla Geliyor :Şehir Yönetimi Uzmanı Prof. Dr. Recep Bozlağan, “Türkiye stratejik bir başarıya imza atıyor. Perşembe günü hizmete girecek olan İstanbul-Ankara yüksek hızlı tren hattı, Cumhuriyet tarihinin en kritik yatırımlarından biri. Yeni Türkiye yüksek hızla geliyor” dedi.

Katıldığı bir programda Yüksek hızlı tren açılışıyla ilgili bilgiler veren Marmara Üniversitesi İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı Başkanı, Şehir Yönetimi Uzmanı Prof. Dr. Recep Bozlağan, “Son 50 yılda demiryolları adına neredeyse hiçbir şeyin yapılmadığı Türkiye’de yüksek hızlı tren hatları birbiri ardına hizmete açılmakta. Türkiye 2009 yılından itibaren inşa edilen hızlı tren hatları ile birlikte, bu teknolojiyi kullanan ülkeler arasında Avrupa 6’ıncı, dünyada ise 10’uncu ülke konumuna geldi. Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hatlarından sonra Perşembe günü de İstanbul-Ankara hattının hizmete açılacak olması büyük bir öneme ve anlama sahip. Ülkemizin en yoğun yolcu güzergahı olan İstanbul-Ankara arasında hizmete girecek olan hızlı tren hattı bir yandan ulaşımda konfor ve güvenliği olağanüstü artırırken, diğer yandan da seyahat alışkanlıklarını ciddi biçimde dönüştürerek ekonomiye önemli katkılar sağlayacak” dedi.

Rakamsal bilgiler de veren Marmara Üniversitesi İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Bozlağan, “200 kilometre mesafeye kadar karayolu, 800 kilometreden daha uzun mesafelerde havayolu daha avantajlı iken, bu iki mesafe arasında kalan hatlarda ise yüksek hızlı tren büyük avantajlara sahiptir. Şehirlerarası yolculuklar açısından ülkemizdeki en yoğun güzergâhlar olan İstanbul-Ankara, İstanbul-İzmir, İstanbul-Antalya, Ankara-İzmir, Ankara-Bursa, Ankara-Antalya ve Ankara-Adana hatları ortalama 400-700 kilometre mesafelerdedir. Bu durum, bu hatlarda en ekonomik, hızlı, konforlu ve güvenli ulaşım aracının yüksek hızlı tren olduğuna işaret etmektedir. Yüksek hızlı tren hatlarının yaygınlaşması, ülkemizin petrole olan bağımlığının azaltılmasına da yardımcı olacaktır. Yeni Türkiye yüksek hızla geliyor. Planlanan hatların da inşa edilmesiyle birlikte, Türkiye gerçek anlamda demir ağlarla örülmüş olacaktır. Eski Türkiye ile özdeşleştirilen çağı dışı paslı demir ağlar, yerini süratle yüksek hızlı tren hatlarına bırakmalı” diye konuştu.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.