İstanbul’da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu ve Vizyon Geliştirme Çalıştayı Düzenlendi

İstanbul’da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu ve Vizyon Geliştirme Çalıştayı Düzenlendi :İnsan odaklı şehir ve çözümler için güvenli bisiklet yolları çalışmaları, yerli ve yabancı uzmanların katılımıyla tartışıldı.


EMBARQ Türkiye; 15 Eylül 2014 Pazartesi günü, İstanbul’da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu Vizyon Geliştirme Çalıştay’ı Düzenledi.

Sürdürülebilir ulaşım kapsamında bisikletin kent içi ulaşımdaki öneminin vurgulanması, bisikletin ulaşım sistemlerine entegre edilmesi, özel araç trafiğinin etkisi altına giren kentlerimizde güvenli bisiklet yolları altyapısının oluşturulması gerekliliğine dikkat çekmek amacıyla EMBARQ Türkiye Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, “İstanbul’da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu Projesi” kapsamında Vizyon Geliştirme Çalıştayı düzenledi. EMBARQ Türkiye Sürdürülebilir Ulaşım Derneği tarafından, İstanbul Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Desteği ile hazırlanmakta olan “İstanbul’da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu” ile mevcut bisiklet yollarının değerlendirilerek yerel yönetimlerin iyileştirme çalışmalarına katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Ulaşım sistemlerine entegre ve yol güvenliğini ön plana alan güvenli bisikletli ulaşımın tartışıldığı çalıştaya ilgi yoğundu. İstanbul’da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu Vizyon Geliştirme Çalıştayı’nda; Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden UKOME, İETT, İSPARK, CBS vb. başta olmak üzere pek çok farklı kurum katıldı. Bunun yanında; Bolu Belediyesi, Edirne Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, üniversiteler ve bisikletli sivil toplum kuruluşlarından yaklaşık 50 katılımcının bulunduğu çalıştayda; OECD – Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, Danimarka’dan yol güvenliği denetimleri konusunda danışmanlık veren CONSIA Danışmanlık, Almanya’dan güvenli yol işaretleyicileri üreticisi EVONIK, Centre for Budapest Transport BKK (Budapeşte Ulaşım Merkezi), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME), Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu, ve EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği’nden uzman konuşmacılar yer aldı.

Çalıştay, EMBARQ Türkiye Proje Koordinatörü Çiğdem Çörek Öztaş’ın açılış konuşmasıyla başladı. Yurtdışından uzmanların katılım gösterdiği çalıştayda çeşitli sunumlar yapıldı. Bir ulaşım aracı olarak bisikletin desteklenmesi gerekliliğine değinen Philippe Crist; bisiklet kullanımının ekonomik ve politik boyutunu OECD ülke örnekleriyle anlattı. Sağlık Bakanlığı – Halk Sağlığı Kurumu’ndan Ceyhan Vardar; fiziksel hareketsizliğin olumsuz etkileri ve buna bağlı gelişen hastalıklar sunumunda hareketlilik için bisikletin önemli olduğunu vurguladı. Danimarkalı CONSIA danışmanlık’tan Carsten Wass; Türkiye kent örneklerini inceleyerek bisiklet yollarınını nasıl daha güvenli hale getirileceği üzerine konuştu. “Araba park etmenin sorun olduğu Türkiye’de bir başka büyük problem ise bisiklet park alanlarının olmamasıdır.” Dedi.

“Yollardaki renk kontrastı ulaşıma akış ve güvenlik getirebilir.”

EVONİK’ten Marisa Cruz; yol güvenliği ve trafik çözümleri için yol renklerndirme sisteminin önemli bir çözüm olabileceğine değindi. Trafikte renklerin de hayat kurtarabileceğini vurguladı. Akabinde çalıştay, BKK Centre for Budapest Transport’tan Peter Dalos, İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME’den Halime Tekin’in sunumlarıyla devam etti. Sunumlar sonrası oluşturulan 3 farklı grupla düzenlenen çalıştayda; güvenli bisikletli ulaşım, bisiklet kullanımı odak grup konuları, bisikletin ekonomik, sosyal, çevresel ve halk sağlığı etkileri üzerinde duruldu.

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “İstanbul’da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu” Projesi kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İstanbul Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk EMBARQ Türkiye Sürdürülebilir Ulaşım Derneği’ne aittir.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar