Ankarada metrolar kapasitesinin dışında yolcu taşıyor

Ankarada metrolar kapasitesinin dışında yolcu taşıyor :Başkent Ankara’da yaşayan vatandaşların ulaşım konusunda yaşadığı sorunlar her geçen gün artıyor.


Ankara’da ulaşım sorunu vatandaşı çileden çıkardı. Eskişehir yolu Yapracık TOKİ konutlarında oturan bir vatandaş, “Yapracık konutlarından Kızılay’a veya başka bir merkeze direkt otobüs bulunmamaktadır. Bölgeden ring ve metro ile ulaşım sağlanmakta ve alternatifi bulunmamaktadır. Kapalı alan korkusu ve panik atak rahatsızlığı olup metroyu kullanamayan hastalar ulaşımlarını nasıl sağlayacak?” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Ankara’da metro dışında ulaşım alternatifi olmayan fakat, klostrofobi (kapalı alan korkusu) ve panik atak rahatsızlığı olan bir vatandaşın Büyükşehir Belediyesinin 153 Mavi Masa şikayet hattına yaptığı başvuruyu soru önergesi ile İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya iletti.

ANKARA’DA METROLAR KAPASİTESİNİN DIŞINDA YOLCU TAŞIYOR

Karaahmetoğlu, Bakan Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, “Başkent Ankara’da yaşayan vatandaşlarımızın ulaşım konusunda yaşadığı sorunların her geçen gün arttığı ifade edilmektedir. Metronun inşasında ve faaliyete geçmesinde başarılı olamayan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı, seçim öncesi katıldığı bir televizyon programında Ulaştırma Bakanlığının bitirip teslim ettiği metroların ulaşım işletme giderlerinin yüksek olduğu, zarar ettiği şeklinde dert yanmıştır. Ardından EGO direkt otobüs seferlerini kaldırmış ve vatandaşlarımız ring hatlarıyla, işyerlerine, evlerine daha güç koşullarda, daha uzun sürelerde ulaşmaya çalışmaktadırlar. Bu hususta; 153 Mavi Masa şikâyet hattına Yapracık Platformu adlı Sivil Toplum Kuruluşundan gönderilen soruların değerlendirilerek, çözüm bulunması hususunda yanıtınızın önem arz ettiğini düşünüyorum” dedi.

CHP’li Vekil vatandaşların da yanıt beklediği şu soruları İçişleri Bakanı Ala’ya yöneltti:

“Eskişehir yolu Yapracık TOKİ konutlarında oturmaktayım. Sorum kısa, net ve önemli. Yapracık konutlarından Kızılay’a veya başka bir merkeze direkt otobüs bulunmamaktadır. Bölgeden ring ve metro ile ulaşım sağlanmakta ve alternatifi bulunmamaktadır. Sorum gayet basit ve çözümünün de kolay olduğunu düşünmekteyim. Klostrofobi (kapalı alan korkusu) ve panik atak rahatsızlığı olup metroyu kullanamayan hastaların Koru istasyonundan merkeze nasıl gidebileceklerinin çözümü konusunda herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığının tarafımıza ivedilikle bildirilmesini arz ederim. İlave olarak metronun sefer sayısının yeterli düzeyde olmadığı için kapasitesinden fazla yolcu taşıdığı, havalandırma ve klimaların yetersiz kaldığı, yolcuların nefes almakta güçlük yaşaması konusunda bilgi sahibi misiniz? Birçok istasyonda yürüyen merdivenlerin çalışmaması işletme maliyetini düşürmek ve tasarruf için midir? Otobüs ring hatlarının bu kadar uzun olduğu, metroya ulaşımın 40 dakikayı bulduğu başka şehirlerden başka örnekler bulunmakta mıdır?”İlk yorum yapan olun

Yorumlar