Diyarbakır Garı ‘nda düzenlenen Törende Atatürk’ün Diyarbakır gelişi canlandırıldı

Diyarbakır Garı ‘nda düzenlenen Törende Atatürk’ün Diyarbakır gelişi canlandırıldı :Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Diyarbakır’a gelişinin 77. yıl dönümü Diyarbakır Gar’ da düzenlenen törenle kutlandı. Törende Atatürk’ün Diyarbakır Gar’ına gelişi canlandırıldı.


Törene Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Gar Müdürü Enver Oğuz, Depo Müdürü Şehmuz Oktar, Vagon Servis Şefi Mustafa Yaman, TCDD personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Diyarbakır Gar’ında temsili olarak canlandırılan geliş töreninde, lokomotif ve vagondan inen muharip gaziler, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’a Türk Bayrağı takdim etti. Aksoy Bayrağı öperek, Cumhuriyetimizin ve geleceğimizin teminatı olduklarını ifade ettiği gençlere emanet etti.

Temsili karşılama töreninin ardından Gar binası önünde halk oyunları ekibi bir gösteri gerçekleştirdi. Gösterinin ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu.

Törene Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy yıllar süren Milli Mücadele döneminde yüzlerce şehit verme pahasına, Atası’nı yalnız bırakmayan Diyarbakır Halkı’nın Cumhuriyet döneminde de aynı hassasiyeti gösterdiğini söyledi. Aksoy, “Yüce önderimiz vefatından bir yıl önce 15 Kasım 1937 tarihinde, şu an bulunduğumuz Diyarbakır Garına teşrif etmiş, ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi Diyarbakır’da da halk tarafından büyük bir coşku ve sevgi gösterileri ile karşılanmıştır. 15 Kasım 1937 tarihinde bu büyük komutan ve eşsiz devlet adamını ağırlama lutfuna ererek ilerleme hamlesini başlatmıştır.” dedi.

Tren garındaki töreninin ardından Anıt park’ta çelenk sunma töreni gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla son buldu.sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar