Diyarbakıra hafif raylı sistem ile ilgili müjdeli haber geliyor

Diyarbakıra hafif raylı sistem ile ilgili müjdeli haber geliyor :Kışanak, DİSİAD istişare toplantısında raylı sistemin müjdesini verdi.Yakında Hafif Raylı Sistem ile ilgili müjdeli haber vereceklerini ifade eden Kışanak, kentteki toplu taşıma için de doğalgazla çalışan toplu taşıma araçlarıyla kenti buluşturacaklarını söyledi.
Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği`nin (DİSİAD) 6 ayda bir yaptığı istişare toplantısına siyasetçilerden bürokratlara, iş dünyasından bankacılara kadar pek çok kesimi bir araya getirdi. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, seçim vaatleinden olan yakında Hafif Raylı Sistem ile ilgili müjdeli haber vereceklerini söyledi.
Greenpark Otel’deki toplantıda konuşan DİSİAD Başkanı Burç Baysal, “Sağlıklı bir Diyarbakır’ın Türkiye’ye ve genel olarak Ortadoğu’ya güneşli günler getireceğini düşünüyoruz” dedi. Çözüm sürecinde görev alan aktörlerin kendilerini umutlandıran beyanatlarının olduğunun altını çizen Baysal, “İmralı heyeti içinde yer alan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in dediği gibi ‘Çok iyimseriz’. Akabinde Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın ‘Tren rayına oturdu’ açıklaması da bizleri son derece ümitlendirdiğini söylemek isteriz” diye konuştu.
Toplantıda bir konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, son Büyükşehir Belediye Yasası’nın kısıtlı bir imkan ortaya çıkardığını ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin ilk kez Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı kurduğunu söyledi. Kışanak, tarım ve hayvancılığın desteklenmesi, kırsal bölgelerin kalkınmasında da artık Büyükşehir Belediyesi’nin bir sorumluluğu ve görevi olduğunu bildirdi.
Bunun dışında bir bütün olarak kentin yerel ekonomik dinamiklerinin envanterini oluşturmak, gelişim akslarını belirlemek, hangi sektörlerde daha güçlü çalışmaların yürütüleceğini, yerel yönetimlerin bu konularda neler yapılacağını belirlemek gerektiğini ifade eden Kışanak, “Biraz da üretim dışına çıkmış kesimleri özellikle kadınları, işsizleri ve yoksulları yeniden üretim çarkı içine nasıl çekebiliriz. Onlar için neler yapabiliriz ortaya çıkarabilmek için böyle bir daire başkanlığı kurduk” dedi. Daire başkanlığının kurulmasının iş dünyasının doğrudan ilişki kurabileceği idari bir gelişme olduğunu vurgulayan Kışanak, birlikte güzel işler yapılacağına inandığını söyledi.
Merkez 4 ilçeye ek olarak 13 çevre ilçenin Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmesiyle birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin buralarda yapacağı altyapı yatırımlarının sanayinin gelişmesine yeni imkanlar yaratacağının altını çizen Kışanak, “Ulaşım hatlarının güçlenmesi, köylerde ve ilçelerde altyapının güçlenmesi, sizler için yeni olanaklar olacaktır. Bizim önümüzdeki dönem ağırlıklı çalışma alanımız kırsal bölgenin altyapı çalışması olacaktır” dedi.
Güçlü ekonomik potansiyel turizmdir
UNESCO sürecinin kentin bütün dinamikleri için önemli olduğunu anlatan Kışanak, bugüne kadar birlikte yürütülen bu sürecin sonuç alıcı hale gelmesini istediklerini söyledi. Kışanak, “Bu kentin en güçlü ekonomik potansiyeli turizmdedir, tarihi ve kültürel varlıklarındadır. Biz bunları yeterince açığa çıkarıp, dünya ile paylaşırsak o kadar güçlü bir ekonomi yaratabiliriz” dedi.
Belediye olarak önümüzdeki dönemde bu alandaki çalışmalara önem vereceklerini vurgulayan Kışanak, “Tarihi ve kültürel varlıklarımızın bakımı, onarımı, restorasyonu, hem tanıtımı, hem de bir bütün olarak Surlar ve Hevsel Bahçelerimizi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine yazılması çalışmamızı güçlü olarak sürdüreceğiz” dedi.
Önümüzdeki dönem ulaşımla ilgili ciddi adımlar atacaklarını ifade eden Kışanak, “Kredi arayışlarında olumlu gelişmeler var. Umarım bir kaç ay içinde Hafif Raylı Sistem ile ilgili müjdeli haberler vereceğiz” diye konuştu. Kentteki toplu taşıma için de doğalgazla çalışan toplu taşıma araçlarıyla kenti buluşturacaklarını açıklayan Kışanak, bunun kente yeni bir yüz kazandıracağına inandığını söyledi. Kışanak, çözüm süreci ile ilgili olarak da “Önümüzdeki yıl barış ve özgürlük yılı olsun” temennisinde bulundu. Kışanak, yerel yönetimler olarak barış, çözüm, demokrasi ve özgürlükleri güçlendirme sürecinde üzerlerine düşen sorumluluğu yapmaya hazır olduklarını söyledi.


 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar