Ladik kavşağının üst geçit problemi çözülüyor

Ladik kavşağının üst geçit problemi çözülüyor  Sarayönü’nde defalarca kazalara, yaralanmalara ve ölümlere neden olan Ladik kavşağı için çalışmalar başladı. Sarayönü, Ladik ve diğer mahallelerin Konya ve diğer illerle bağlantısını sağlayan Konya-Afyon karayolu üzerindeki Ladik kavşağına, transit üst geçit yapılacak.
Sarayönü’nde önemli sorunlardan bir tanesi olan Ladik kavşağı üst geçidi için çalışmalar hızla yürütülmeye devam ediyor. Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak’ın bire bir yakından ilgilenerek takipçisi olduğu üst geçit projesi, Ulaştırma ve Habercilik Bakanı Lütfü Elvan’ın talimatları doğrultusunda hayata geçirilecek.
Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan’ın talimatları doğrultusunda hız kazanan çalışmalar kapsamında, örnek imar planı hazırlanarak Sarayönü Belediyesi’ne gönderildi. Önümüzdeki günlerde imara işlenecek olan üstgeçit, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin onayında geçtikten sonra Karayolları tarafından ihaleye çıkarılacak.
Sarayönü’nde yaşayan 27 bin 100 kişiye ve ulaştırmada stratejik bir öneme sahip olan Konya-Afyon karayolunu kullanan tüm vatandaşlara hitap edecek olan üst geçidin yapılmasıyla önemli bir sorun da giderilmiş olacak. Her gün binlerce aracın geçtiği, Türkiye’nin doğusu ile batısını birleştiren önemli bir karayolu olan Konya-Afyon karayolunda Ladik kavşağına yapılacak olan üst geçitle, trafik durmadan akacak. Bunun yanı sıra sık sık meydana gelen trafik kazalarının ve ölümlerin de önüne geçilecek.
Büyük önem taşıyan bu projenin hayata geçmesi için Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak daha önce Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu vasıtasıyla Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ile görüşerek, Ladik üst geçidi için söz almış, çalışmalar başlatılmıştı. 17 Aralık Şeb-i Arus töreninde bir kez daha Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ile bir araya gelme fırsatı bulan Başkan Solak, üst geçit çalışmalarının hızlanması için görüştü.
Konu ile ilgili açıklama yapan Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, “Ladik’e yapılması planlanan üst geçit ile ilgili olarak daha önce çalışma yapmıştık. Bu bölgeye üst geçidin ne kadar gerekli olduğu ortada. Yolla ilgili sayısal verileri Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’a iletmiştik. Belediye olarak yaptığımız yoldan geçen araç sayısı, yıllara göre kaza sayılarının yer aldığı fizibilite çalışmasını bakanlığa daha önce gönderdik. Bakanlık tarafından görevlendirilen bir ekip kavşak ile ilgili çalışmalarını gerçekleştirdi. Bakanımızın verdiği talimatla da işlemler hızlandı. Karayollarından gelen örnek plan imara işlendikten sonra Büyükşehir Belediyesi’nin de onaylaması ile ihale için hazır hale getirilecek. İmar uygulamasının ardından Karayolları ihaleye çıkarak üst geçidin yapımını ihale edecek. Bu konuda bize büyük katkı sağlayan Milletvekilimiz Ayşe Türkmenoğlu’na ve bizimle yakından ilgilenen Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’a teşekkür ederim” dedi.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.