Trafik Kaza İstatistikleri AçıklandıTrafik Kaza İstatistikleri Açıklandı :Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri’nin tanıtımında açıklama yapan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu, “Türkiye’de nihayet bir yıldaki trafik kazalarında 4 bin şahıs olay yerinde, 8 bin şahıs ise tedavi sürecinde yaşamını kaybetti. 280 bin şahıs ise yara aldı . Bu kazalarda 23 milyar liralık ulusal servet kaybı yaşandı” diye belirtti .
Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde Emniyet Genel Müdürlüğü ile ilgili Türkiye Belediyeler Birliği arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde hazırlanan Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri’nin (TEDES) tanıtımı Siwiss Otel’de düzenlendi. Toplantıya Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu, İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin polis müdürleri katıldı.
DÜNYADA SON BİR YILDA TRAFİK KAZALARINDA BİR MİLYON 250 BİN KİŞİ ÖLDÜ
Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri sayesinde (TEDES), kaide ihlal edilmesiyle yapan araçların sensörler aracılığıyla tespiti ertesi görüntü işleme yazılımları ile plakalarının kaydedileceğini ve ilgili kanunda öngörülen cezaya tabi tutulacağını ifade eden Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu, ’’Trafik kazaları dolayısıyla nihayet bir senede dünyada 1 milyon 250 bin şahıs ölürken, 50 milyon şahıs ise yaralanmıştır. Bu, bir kıyaslamayla neredeyse her sene bir çok fazla ülkenin nüfusunun tümünün yok olması demek. Ülkemizdeki trafik kazalarında ise 4 bin şahıs olay yerinde, 8 bin şahıs ise kazayı takip eden bir senelik süreçte hastanelerde yaşamını kaybetmiştir. Bu kazalarda 280 bin şahıs ise yaralanmıştır. Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının 12 bin 700’ü toplu taşıma araçlarının karıştığı kazalar. Bu kazalarda 324 vatandaşımızı kaybettik, 29 bin 552 şahıs ise yara aldı . Trafiğe her sene 1 milyon yeni vasıta katıldığını da hesaba katarsak 2020 senesinde ölümlerin % 50 azaltılması için bütün kurumların üzerine düşeni konuya insani açıdan bakarak yapması lazım gelir . Biz de Türkiye Belediyeler Birliği ile imzalanan işbirliği protokolü gereği belediyelerimize TEDES sistemini kurması hususunda çağrıda bulunuyoruz. Teknolojik imkanlardan yararlanmak günümüzde bir zorunluluk haline geldi. Bu sistem trafik yönetimi ve denetimine çok büyük destek sağlayacak’’ diye belirtti .
TEDES DENETLEMEDE KOLAYLIK SAĞLAYACAK
Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin ise, ’’Türkiye nüfusunun % 92’si belediye sınırları içinde yaşıyor. Ulaşım belediye hizmetlerinin en önemlilerinden bir tanesidir . Belediyelerimizin kuracağı TEDES denetim ve denetlemede kolaylık sağlayacak. Birliğimizin öncülüğünde belediyelerimiz bu sistemi kurmak için çalışmalarına başladı. Belirlenen hedeflere denetim ve denetimi sağlamadan ulaşılamaz. Bu sistem işimizi kolaylaştıracak” diye belirtti .İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.