Konya-Antalya Tren Projesi güzergahı Beyşehirden geçecekKonya-Antalya Tren Projesi güzergahı Beyşehirden geçecek :Hayata geçirilmesi beklenen Konya-Antalya Tren Projesi kapsamında güzergahın Beyşehir’den geçmesi öngörülüyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Muşmal, demiryolu projesinin yöre insanı için tarihi bir rüya olduğunu, bu projenin 90 yıl önce de gündeme geldiğini belirterek, “Konya-Antalya arasındaki demiryolu projesi 1928 yılında, yani bundan tam 90 yıl önce gündeme getirilmiştir. 1928 yılında Bayındırlık Bakanlığı’na verilen teklifte, sözkonusu demiryolu hattının Beyşehir’den geçmesi öngörülmektedir” dedi.

“KARARNAME HAZIRLANMIŞ, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ONAY VERMİŞ”

Doç. Dr. Hüseyin Muşmal, o tarihlerde Bayındırlık Bakanlığı’na yapılan bir teklifin görüşülmesi sonrasında, Başbakanlık tarafından uygun görülen proje konusunda hazırlanan kararnamenin o dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal tarafından onaylanarak kabul edildiğini belirtti. Projeye göre Konya-Antalya arasında inşa edilmesi uygun görülen demiryolu hattının Beyşehir’den geçmesinin öngörüldüğünü bildiren Doç. Dr.Muşmal, yaptığı araştırmalar sonucunda Osmanlıca yazılı olan kararnamenin çekilmiş bir fotoğrafının kendi eline de ulaştığını ve bu tarihi belgeyi yıllardır arşivinde sakladığını vurguladı.

Muşmal, 90 yıl önce hayata geçirilmesi için düğmeye basılan Konya-Antalya demiryolu projesi konusunda daha sonraki süreçte bir gelişme yaşanmadığını, ancak aradan geçen uzun yıllar sonrasında konunun bu defa hızlı tren projesi kapsamında günümüzde yeniden gündeme geldiğini söyledi.

Reklamlar