Gaziantepe 12 Dev Proje ToplantısıGaziantepe 12 Dev Proje Toplantısı :AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül, Gaziantep’te sağlıktan ulaşıma, eğitimden ticarete kadar hayata geçirecekleri 12 projeyi açıkladı – Projeler arasında dünyada sadece 8 şehirde kullanılan hızlı tren Gaziantep’e getirilmesi ve kentin Adana, Osmaniye, Mersin, Karaman, Konya, Ankara ve İstanbul’a demiryoluyla bağlanması, bin 875 yataklı şehir hastanesi, yeni bir uluslararası havalimanı, 100 bin kişiye istihdam sağlayacak yeni OSB yapımı ve Amanos Dağlarına açılacak tünellerle Akdeniz’e ulaştırılması yer alıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, Gaziantep’te yaşayan 2 milyon kişinin hayatlarını daha rahat sürdürebilmeleri için önemli projeler geliştirdiklerini söyledi.

Gül, Şehitkamil Kongre Merkezi’ndeki toplantıda, sağlıktan ulaşıma, eğitimden ticarete kadar hayata geçirilecek 12 projeyi tanıttı.

Toplantıya Gaziantep milletvekili adayı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de katılımının planlandığını ancak Şimşek’in kızının rahatsızlığı nedeniyle aralarında olamadığını ifade eden Gül, tedavisi süren küçük Azra Esma’ya acil şifalar diledi.

Gül, medeniyetler beşiği Gaziantep’in coğrafi konumu itibariyle doğu ile batının sentezi olduğunu dile getirerek kentin sürekli göç aldığını bunun da konut açığı gibi bazı sorunları beraberinde getirdiğini vurguladı.

Bu kapsamda vatandaşa ucuz konut imkanı sunmayı öncelikli projeleri arasına aldıklarını belirten Gül, “Bu şehirde 10 yılda bir yaklaşık 1 milyon nüfus artışı gerçekleşiyor. Göçle beraber kiralar artıyor, konut sahibi olamayan vatandaşlarımız mağdur oluyordu. Sorunu ve çözüm önerisini belirledikten sonra hemen 5. Organize Sanayi Bölgesinin hemen yanındaki 5,5 milyon metrekareden daha büyük bir arazinin, hazineden büyükşehir ve TOKİ’ye devrini sağladık. Buraya yapılacak 50 bin konutla inşallah kira fiyatları düşecek. Ayrıca OSB’lerde çalışan işçilerimizin ulaşım sıkıntısı giderileceği için ulaşım sorununa da önemli bir neşter vurmuş olacağız” diye konuştu.

Gül, 50 bin konutluk başka bir alanın da Şahinbey’deki KÜSGET bölgesine planlandığını bildirdi.

  • Ulaşım projeleri

Gül, Gaziantep’te şu an yılda 2,5 milyon kişinin havayoluyla taşındığını ancak mevcut havalanı ve çevresinin gün geçtikçe büyüyen kente yeterli gelmemeye başladığına işaret ederek, Gaziantep için yeni bir uluslararası havalimanı planladıklarını belirtti.

Kentin ulaşım sorununa özel bir önem verdiklerini bu kapsamda Gaziantep’e hızlı tren hattı yapılacağını anlatan Gül, kenti demiryoluyla Türkiye ‘nin bir çok yerine bağlayacaklarına dikkati çekti.

“Dünyada 8 şehirde olan hızlı tren Gaziantep’e geliyor. Gaziantep’ten Adana, Osmaniye, Mersin, Karaman, Konya, Ankara ve İstanbul’a gidecek hızlı tren hattını oluşturacağız” diyen Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bununla ilgili tüm hazırlıklarımız tamamlandı. İnşallah kısa bir süre sonra buradan Mevlana’ya, oradan Hacı Bayram’a, daha sonra da Fatih Sultan Mehmet’e selam vermeye Gaziantepliler talip olacak. İstanbul’dan veya Ankara’dan vatandaşlarımız da Gaziantep’e çok rahat gelip Zeugmamızı, Karkamışımızı gezip görecekler. Turizm potansiyelimiz İnşallah 3-5 katına çıkacak.”

Gül, kent içerisindeki ulaşımı da hızlı trenle tanıştıracaklarına değinerek, bu kapsamda da “Gaziray Projesi”nin geliştirildiğini ifade etti.

Gül, kentteki mevcut demiryolu hattının 25 kilometrelik metro hattına dönüştürüleceğini ve yüksek hızlı metroların yerleştirileceğini söyledi.

Mevcut demiryolu hattını metro hattına çevireceklerini bildiren Gül, “Yüksek hızlı metro setini alacağız. Zaten bu da çok pahalı değil. Devamında da metro istasyonu yapmak kalıyor. Aslında bu istasyonlar da büyük bir maliyet ama Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin, ‘Gaziantep’in ulaşım sorunu çözülsün diye ben onu üstlenirim’ dedi. Fatma hanım ihalelere de başladı. İnşallah tamamlandığında günde 100 binden fazla kişiyi Gaziray ile taşıyacağız. Bu hat, organize sanayi bölgesinden küçük sanayi sitesine kadar uzanacak. Ama hattı kentteki tramvayla da entegre edeceğiz” dedi.

  • Sağlık yatırımları

Gül, Gaziantep’te sağlık alanında da bölgeye hitap edebilecek çalışmalar hayata geçirileceğine değinerek, “Gaziantep Şehir Hastanesini Karataş bölgesine yapacağız. Tam bin 875 yataklı olacak. Bu yatırım aslında daha önce de planımızdaydı ama gecikmesinin sebebi Danıştay, zamanında ‘Buraya gerek yok, niye şehir hastanesi yapacaksınız’ demişti. İptal kararlarından dolayı gecikme oldu ama şimdi Sağlık Bakanımızla da görüştük hiç bir hukuki sorun kalmamıştır. Karataş’a yapılacak” diye konuştu.

Perilikaya Kavşağı’na daha önceden hastane sözlerinin olduğunu belirten Gül, bu hastaneyle ilgili tüm yasal hazırlıkların yapıldığını, ihalelerin tamamlandığını, 1 Haziran itibariyle inşaata başlayacaklarını ifade etti.

-“Amanos dağlarını deleceğiz”

Abdulhamit Gül, sanayicilerin rekabet gücünü artırmak için de çalışmalar yaptıklarını bu kapsamda Amanos Dağlarını deleceklerini, Gaziantep’in Akdeniz’e açılacağını vurgulayan Gül, “Toplam 24 kilometrelik dağı deleceğiz. Böylelikle sanayicimiz mallarını daha hızlı şekilde pazara ulaştırabilecek” diye konuştu.

Gaziantep’teki işsizliğin yüzde 6,5 oranında olduğuna dikkati çeken Gül, kent merkezi ve ilçelerinde toplam 9 OSB olduğuna değinerek yeni OSB’yi de Şahinbey-Polateli Organize Sanayi Bölgesi olarak hayata geçireceklerini ve bu sayede 100 bin kişiye istihdam kapısı aralanacağını belirtti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Orman ve Su İşleri Bakanlığıyla beraber 500 milyon lira değerindeki Düzbağ Barajı Projesini yürüttüğünü hatırlatan Gül, proje tamamlandığında halka temiz ve ucuz su tüketme imkanı sunmayı hedeflediklerini vurguladı.

Gül, kente gençlerin kullanabileceği yeni spor salonları yapılacağını ifade ederek uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapabilmek için 3 bin kişilik kongre ve kültür merkezi yapılacağını sözlerine ekledi.

Reklamlar