Karşıyaka tramvay hattı güzergahında ağaç kesilmeyecek taşınacakKarşıyaka tramvay hattı güzergahında ağaç kesilmeyecek taşınacak :İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapımına başladığı Karşıyaka tramvayı güzergahında sahildeki 1300 yerörtücü, çalı ve ağaçların sökülecek olması kamuoyunda “ağaçlar kesilecek” tartışması yarattı. Sosyal medyada ağaçların korunması için örgütlenenler eylem yapmaya hazırlanırken Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sosyal medyadan ağaç kesilmeyeceğini, ağaçları Karşıyaka sahilinde başka yerlerde yaşatacaklarını söyledi.

Karşıyaka’da yapımına başlanan tramvay güzergahında yer alan başta palmiyeler olmak üzere sayıları 1300’ü bulan ağaç ve bitkilerin kesilme iddiaları tartışma yarattı. Mavişehir ile Alaybey arasında, 9.7 kilometre uzunluğunda 15 duraktan oluşan tramvay hattının inşaatına başlanmasıyla, güzergah üzerindeki ağaç ve bitkilerin sökülmesi kriz sosyal medyada gündeme oturdu. “1300 ağacıma dokunma” başlığıyla örgütlenenler 17 Mayıs Pazar günü saat 16.00’da Karşıyaka Vapur İskelesi önünde eylem kararı aldı. Karşıyaka halkının palmiyesine sahip çıktığı sloganıyla yapılacak eylem için çağrıda bulunuldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sosyal medyadaki tartışmaya ve tepkiye yine sosyal medyadan (twitter) adresinden mesajlarla karşılık verdi. Konak tramvayındaki dut, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndaki çınarlar için güzergah değişikliği yaptıklarını belirten Kocaoğlu, Karşıyaka sahilindeki ağaçların taşınacağını ve yine aynı sahilin başka yerlerinde yaşatılacağını belirtti. Kocaoğlu “Karşıyaka tramvayı için ağaç kesimi olmayacak. Güzergah üzerindeki ağaçları taşıyarak yine Karşıyaka sahillerinde yaşatacağız”, “Unutmayın! Şair Eşref’teki dut ve Sahil Bulvarı’ndaki çınar ağaçları için Konak tramvayında güzergah değiştirdik”, “Ağaçlarına sahip çıkan Karşıyakalı hemşehrilerimi kutluyorum. Umarım çevreye duyarlılığımız konusunda bir daha şüpheye düşmezler” tweetleri attı.

Reklamlar