Fransa Tren Garlarındaki Güvenlik Önlemlerini Tartışıyor

Fransa Tren Garlarındaki Güvenlik Önlemlerini Tartışıyor :Geçtiğimiz hafta Amsterdam-Paris treninde düzenlenen silahlı saldırı, Fransa’da tren garlarındaki güvenliği gündeme taşıdı.


Saldırgan Eyüb El Khazzani’nin çantasındaki silahlarla trene binip 3 kişiyi yaralamasından sonra başlayan tartışmada tren garlarındaki güvenliğin artırılması istendi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Fransa Demiryolları’nın (SNCF) anormal durumları yolcuların haber vermesini sağlayan yeni bir numarayı 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe sokacağını söyledi. Fransa Ulaştırma Bakanı Alain Vidalies de tüm bagajları kontrol etmenin mümkün olmadığını, ancak şüpheli görülen kişilerin bagajlarının kontrol edilmeye devam edeceğini söyledi. Fransa’da var olan uygulamanın trenlerdeki güvenlik açısından etkili bir çözüm olduğunu dile getirdi.

SNCF Başkanı Guillaume Pepy ise Fransa genelinde trenlerin güvenliği için polisle işbirliği içerisinde 3 bin güvenlik görevlisinin çalıştığını hatırlattı. Pepy, güvenlik önlemlerinin daha da güçlendirileceğini sözlerine ekledi.

Tren garlarında havaalanları gibi güvenlik önlemlerinin uygulanmasının ise şimdilik mümkün olmadığı belirtiliyor. SNCF Başkanı Pepy, “Havalanalarındaki sistemi tren garlarına uygulama fikrini şuan gerçekçi bulmuyorum. Tren garlarındaki yolcu sayısı havaalanlarından 20 kat daha fazla.” dedi.

Toulouse Üniversitesi Öğretim Üyesi Marc Ivaldi de tren garlarının karmaşık yapısına vurgu yaptı. Kısa süre içerisinde tren garlarının tamamında yeni güvenlik önlemlerinin devreye sokulmasının imkansız olduğunu savundu.

Cuma günü Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan Fransa’nın başkenti Paris’e giden Belçika’ya ait hızlı trende Fas vatandaşı Eyüb El Kazzani 3 kişiyi silahla vurarak yaralamıştı.


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar