Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Halkın Katılımı Toplantıları 09-10 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek

halkali kapikule demiryolu yapim ihalesi sonucu kesinlesmedi
halkali kapikule demiryolu yapim ihalesi sonucu kesinlesmedi

TCDD Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Halkın Katılımı Toplantıları 09-10 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek. TCDD Genel Müdürlüğü’nce yapımı planlanan Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi ile ilgili hazırlık çalışmaları devam ediyor.


Söz konusu proje kapsamında, İstanbul Halkalı İstasyonu’ndan başlayan ve Edirne Kapıkule İstasyonu’nda sonlanan yaklaşık 229 km olan elektrikli, sinyalizasyon sistemli, çift hatlı ve 200 km/saat tasarım hızını sahip demiryolu hattı gerçekleştirilecek.

Projenin bulunduğu koridor ayrıca İpek Yolu projesini tekrar canlanmasını öngören TRACECA (Transport Corridor Europe-Caucasus-Asia / Avrupa-Kafkasya-Asya ulaştırma koridoru) projesinin bir alt bileşeni oluyor. İstanbul-Ankara Hızlı Tren Projesi, Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi ve Sivas – Kars Hızlı Tren Projesi ile bir bütünlük oluşturacak. Proje için ilk çalışmalar 2008 yılında Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) bünyesinde başlatılmış ve mevcut hattın kuzeyinden geçen ve tasarım hızı 250 km / saat olan bir güzergahın fizibilite çalışması yapılmış ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararı alınmıştı. Ancak, ilerleyen aşamalarda kredi görüşmeleri kapsamında fizibilite çalışmasına kredi kuruluşları tarafından gelen yorumlar neticesinde fizibilite çalışmasının güncellenmesi, trafik talep çalışmasının ve farklı alternatif güzergâhların incelenmesi ihtiyacı doğdu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB), Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi tarafından 2014 yılında fizibilite çalışması güncellendi.

Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi

Halkalı – Kapıkule Demiryolu hattı sırasıyla İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerinden geçmekte olup Kapıkule Gümrük İstasyonunda sonlanıyor. Demiryolu hattı buradan Bulgaristan sınırına bağlanıyor. Projenin ekonomik ömrü 30 yıl olarak ön görülüyor. Bakım ve onarım çalışmaları neticesinde bu kullanım süresi daha da uzatılabilecek. Toplam yatırım tutarı 2 milyar 750 milyon lira olarak hesaplanan projenin Halkalı – Ispartakule istasyonu arasında kalan kısmı TCDD’nin öz kaynakları tarafından projelendirilerek inşaatı yapılacak. Ispartakule – Çerkezköy arasındaki kısım için gerekli finansman ulusal fonlardan, sağlanacak. Çerkezköy – Kapıkule arasında kalan kısmın da Avrupa Birliği hibesiyle gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Halkalı – Kapıkule Demiryolu Projesi için Grontmij Mühendislik firmasınca hazırlanan ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu. Konu ile ilgili olarak 09 – 10 Eylül 2015 tarihilerinde Halkın Katılımı Toplantısı gerçekleştirilecek.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar