Pekşen Trabzona Hafif Raylı Sistem ve Metro Kurulması İçin Harekete Geçti

Pekşen Trabzona Hafif Raylı Sistem ve Metro Kurulması İçin Harekete Geçti :CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Kahramanmaraş caddesinde dolmuş duraklarında yağmur altında bekleyen hemşehrilerinin durumuna tepki göstererek Trabzon’un sahipsiz olmadığını 1 Kasım’dan sonra TBMM’ne Trabzon için Hafif raylı sistem ve Metro Kanun teklifi vereceğini söyledi.

Kahramanmaraş Caddesi’nde seyir halindeyken bulunduğu araçtan inerek dolmuş duraklarında yağmur altında bekleyen vatandaşların yanına giden Pekşen, “Dünya kenti Trabzon’a böyle bir tablo yakışmıyor. Ulaşacağınız yerlere araç bulmakta zorlanıyorsunuz bir de yağmur altında bekliyorsunuz. İnsan bu durakların üzerlerine kapatır. Trabzon insanına bu tabloyu layık görenlerin yakasına bırakmayacağım “dedi.

Pekşen, Trabzon Şehri’nin sahipsiz olmadığını belirterek, “TBMM’nde bu şehrin sesi olacağım. Şehrin sorunlarına hâkim birisiyim. Bu şehri yönetenler bayrak ve tabela asmakla meşgul. Bunan sessiz kalmayın burası dünya kenti büyük bir şehir. Bu şehir bu kadar sahipsiz değil. 1 Kasım’da TBMM gittiğimde Metro Kanun teklifini vereceğim. Ona hayır diyecek olanı da bu şehirde sokağa çıkarmayacağım. Trabzon’un perişan ve ilkel görüntüsünü kabul edemiyorum” ifadelerini kullandı.

Zigana TÜNELİ
Trabzon kent trafiği için hafif raylı sistem ve metronun tercih edilmeden Zigana’ya tünel yapılmasını gündeme getirilmesini de eleştiren Pekşen “Zigana Tüneli çok kısa bir süre önce ihale edildi. Zigana Tüneli’ne neden ihtiyaç duyulduğunu hiç kimse mantıklı bir açıklama ile izah edememektedir. Oysa Trabzon şehir ulaşımı artık içinden çıkılmaz bir trafik keşmekeşine dönmüştür. Zigana Tüneli’ne ayrılan bütçenin yarısıyla Trabzon’un metro ihtiyacı tamamıyla, hatta metro ve hafif raylı sistemi de karşılanabilir. Özellikle Yomra-Akçaabat arasına bir an önce inşa edilmesi gereken hafif raylı ulaşım sistemi yapılmıyor. Ancak durup dururken Zigana Tüneli ihale ediliyor. Zigana Tüneli’nin hiçbir aciliyeti ve zorunluluğu yokken Trabzon şehir içi trafiği çok büyük bir aciliyeti arz ederken neden Trabzon şehir içi trafiğinin çözümü değil de Zigana Tüneli? Trabzon trafiği sorunu özellikle de Akçaabat- Yomra arası acil olarak çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.