Yok böyle bir tren yolu (Foto Galeri)Yok böyle bir tren yolu :Dört bir yanı demir ağlarla çevrili İsviçre’de tren halkın en çok tercih ettiği ulaşım aracı. Her gün yüz binlerce kişi işlerine ve evlerine trenle gidip geliyor.

İsviçre’deki çok sayıdaki dağ ve tepelerin hemen hemen hepsine çekişli tren veya teleferik sistemiyle çıkılıyor.

Pilatus Dağı Tren Hattı : İsviçre’nin Pilatus Dağı zirvesine trenle çıkmak bir zamanlar imkansız görülüyordu. Ancak bir mühendislik harikası sonucu kurulan tren sistemiyle 125 yıldır dimdik dağa, heyecan dolu bir yolculuk yapılıyor.

Pilatus hattı dünyanın en dik demiryolu, Buna rağmen herşey 400 iş gününde tamamlandı.Dar hatlı tren yüzde 48’lik eğilimleri geçebiliyor ve yarım saaat içinde bin 600 metre yükseklik farkına ulaşıyor.

Pilatos treninden önce zirvede yılda 3 bin müşterinin geldiği bir otel vardı ve müşteri sayısı arttırılmak isteniyordu. Mühendisler ortaya cesurca bir fikir atarak demiryolu inşaa etmek istediler ve yeni bir sisteme imza attılar.

İki yatay dişli çarkla dönen bir dişli ray tasarladı. Tekerleklerin dimdik yukarıya çıkışlarda kopmaması için altlarına yuvarlak bir disk monte etti.Yapım süreci oldukça zorlu geçti. Tonlarca ağırlıktaki malzemeler yukarıya taşındı ve tüneller kazıldı.

Buharlı tren 1889 yılında hizmete açıldı ve dağın zirvesindeki otelin müşterileri 10 kat arttı,1937 yılında tren elektrikle donatıldı.O günün vagonları hala ziyaretçileri dağın tepesine çıkarıyor.Trende hala orijinal dişli raylar kullanıyor.Öte yandan makinistlerin günde 5-6 kez 2 bin 130 metre yükseklik farkına dayanabilmek için formda olması gerekiyor.

Jungfraujoch Demiryolu : İsviçre’nin en güzel şehirlerinden biri olan Interlaken’de yer alan Jungfrau tren yolu görenleri büyülüyor.Jungfrau, Peru’dan sonra dünyada en yüksek tren istasyonunun kurulu olduğu ikinci yer.Avrupa’nın Çatısı olarak da adlandırılan Jungfrau’ya trenle iki ayrı koldan çıkılabiliyor.Jungfrau demiryolu, 7,5 kilometrelik tünelde bin 500 metre irtifa kazanılıyor.

1896 yılında zengin bir Zürihli iş adamı bu bölgeye tatile gelir. Gördüğü güzellikten çok etkilenir ve bu manzarayı herkesin görmesi için birşey yapmaya karar verir. Ertesi gün Zürih’e döndüğünde iş adamları ile görüşür ve Jungfrau Demiryolu projesi için finansman bulur.

Projenin 1,5 yılda tamamlanacağını ve 1,5 milyon frank gerektireceğini öngörür. Proje 16 yılda tamamlanır ve 15 milyon frank harcanır.7,5 kilometrelik tünelin yapım aşamasında çalışma şartlarının zorluğu (soğuk,nem ve karanlık) nedeniyle onlarca insan hayatını kaybeder ve demiryolu 1912’de tamalanır.

Bugün günde ortalama 5 bin kişi tarafından ziyaret edilen Avrupa’nın en yüksek tren istasyonu Jungfraujoch’un (3454 m) eşsiz bir mühendislik ürünü olduğu ortada.

Albula ve Bernina Demiryolu Hattı : 2008 Yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine eklenen Rhaetian Tren Yolu, Albula ve Bernina bölgelerinden geçerek İsviçre Alpleri’ni aşan 2 tren yolunu birleştiriyor.1904 yılında açılan Albula hattı 67 km uzunluğunda, 42 tünel ve 144 viyadükten oluşuyor.Bernina hattı ise 13 tünel ve 52 viyadükten oluşutor.

UNESCO Dünya Mirasları sayfasında bu hatlar ile ilgili şöyle denilmiş. Albula ve Bernina bölgelerinden geçen Rhaetian Tren Yolu gerçekten müthiş bir teknik, mimari ve çevresel denge sağlarken inşaat mühendisliğinin ve mimarinin doğa ile bütünleşmiş muhteşemliğini temsil ediyor.

Landwasser Viyadüğü İsviçre: Dağlık ve zorlu koşullara sahip olan İsviçre’de seyahat etmek oldukça zordu. Tüm bunları aşmak için cesur tasarımların yapılması gerekiyordu.1902 yılında inşa edilen İsviçre Landwasser viyadüğü dünyanın en ünlü demiryollarından biridir ve İsviçre’nin turistik tanıtımlarında da görülür.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.