AB’yi en iyi öğrenen ve anlatan kazanacak

AB’yi en iyi öğrenen ve anlatan kazanacak :Millî Eğitim Bakanlığının bu yıl ikincisini yapacağı lise öğrencilerine yönelik 21 ilde yürüttüğü “AB’yi Öğreniyorum” temalı bilgi ve ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik 81 ilde yürüttüğü “Bana AB’yi Anlat” temalı resim, slogan ve kısa öykü yarışmaları başlıyor.
Millî Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi kapsamında yapılacak bilgi yarışmaları, yalnızca AB Bilgi Merkezleri’nin bulunduğu 21 ildeki (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van) 10. sınıf öğrencilerini kapsarken, Türkiye çapında 81 ilde yapılacak resim yarışmasına 7. Sınıf; slogan yarışmasına 8. Sınıf; kısa öykü yarışmasına ise 9. sınıf öğrencileri katılabiliyor.
Büyük ödül bir AB ülkesine gezi
MEB yarışmalarda tüm il birincilerini dizüstü bilgisayar, tüm il ikincilerini bisiklet ve tüm il üçüncülerini satrançla ödüllendiriyor. Ayrıca, yarışmaların ulusal düzeyde birinci, ikinci ve üçüncüleri bir Avrupa Birliği ülkesine 5 günlük geziye katılmaya hak kazanacak.
Avrupa’da Takip ve AB Matik oyunları kullanımda
Proje web portalı, hazırlığı aylara yayılan yoğun bir çalışma dönemi sonunda Avrupa’da Takip ve AB Matik isimli bilgilendirici, eğlenceli, maceralı iki dijital oyunla ziyaretçilere “Merhaba” dedi.
Bu oyunlara ve proje hakkında tüm bilgilere ulaşmak için www.abyiogren.meb.gov.tr adresinden giriş yapmak yeterli.
Millî Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Proje’nin hedefi; toplumda Avrupa Birliği’nin değerleri, politikalar ve temel kavramlar konusunda farkındalık oluşturarak ortaokul ve lise öğrencilerinin, öğretmen ve diğer Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarının AB konusundaki bilgilerini artırmak. Eptisa Mühendislik liderliğindeki konsorsiyum tarafından yürütülen iki yıllık Projenin toplam bütçesi 3 milyon 256 bin Avro. Proje 2016 yılı sonunda tamamlanacak.


 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar