Posted on Leave a comment

Bombardier Türkiye Yönetim Direktörü Rossi'nin Açıklaması

Bombardier Türkiye Yönetim Direktörü Rossi’nin Açıklaması :Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağı duyurulan 80 adet yüksek hızlı tren (YHT) seti ihalesine katılmak amacıyla Bombardier ile Bozankaya şirketleri arasında işbirliği anlaşması imzalandı.
30 dakika önce
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağı duyurulan 80 adet yüksek hızlı tren (YHT) seti ihalesine katılmak amacıyla Bombardier ile Bozankaya şirketleri arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Kanada’nın Ankara Büyükelçisi John Holmes, imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önemli bir ulaşım merkezi ve transfer noktası olduğunu söyledi. Türkiye’de ulaşım alanında önemli yatırımlar yapıldığını dile getiren Holmes, “Bu yatırımlardan firmalarımız da yararlanmaya çalışıyor” dedi.
Bozankaya ile yaptıkları anlaşmadan duydukları memnuniyeti dile getiren Holmes, ilerleyen dönemde Kanada pazarında da Bozankaya’yı yatırım yaparken görebileceklerini ifade etti. “100 milyon dolar civarında yatırım öngörüyoruz” Bombardier Türkiye Yönetim Direktörü Furio Rossi, şirketin havacılık ve ulaşım konusunda faaliyetlerinin olduğunu anlattı. Şirketin faaliyetleri arasında demiryolu araçlarının büyük pay oluşturduğunu, dünyanın farklı ülkelerinde yüksek hızlı tren projelerinin bulunduğunu vurgulayan Rossi, Bozankaya ile imzalayacakları ortaklık anlaşmasının da Türkiye için yeni bir YHT inşa etmek anlamını taşıdığına işaret etti. Rossi, “Bozankaya ile imzalayacağımız ortaklık anlaşmasında amacımız, bu yıl için 80 YHT seti için ihaleye katılmak olacak” dedi.
Bombardier’in dünya genelinde teknoloji transferi yaptığını anlatan Rossi, Türk hükümetinin yeni yüksek hızlı trenlerin Türkiye’de yerelleştirilmesini amaçladığını, Bombardier olarak da TCDD’nin gerekliliklerine göre tüm taahhütleri üzerilerine almak istediklerini söyledi. Türkiye’de 100 milyon dolar civarında yatırım öngördüklerini ifade eden Rossi, ihalenin bu yıl sonunda yapılmasını beklediklerini kaydetti. Rossi, yapılacak ihalenin 80 adet YHT seti ile bu tren setlerinin 7 yıllık bakımı içerdiğini kaydetti. “Tren setlerini üretip başka ülkelere de satmak istiyoruz” Bozankaya Şirketler Grubu Başkanı Murat Bozankaya ise şirketin 1989’da mühendislik firması olarak Almanya’da kurulduğunu, 2003’te Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldıklarını belirtti.
Elektrikli otobüs, metro araçları, tramvay, trambüs yapımı gibi çalışmalarının olduğunu anlatan Bozankaya, Türkiye’de akü fabrikası yatırımı planladıklarını bildirdi. Tayland’ın başkeni Bangkok’taki 172 metro aracı yapımı için ihaleye Bozankaya-Siemens konsorsiyumu olarak girdiklerini belirten Bozankaya, ihaleyi kazanmaları halinde söz konusu metro araçlarının yüzde 58’i Türk malı olacak şekilde üretiminin yapılacağını kaydetti. Bozankaya, Bombardier ile ihalesine girecekleri tren setlerini Türkiye’nin yanı sıra başka ülkelere de satmak istediklerini dile getirdi. Konuşmaların ardından Bombardier ve Bozankaya şirketi temsilcileri tarafından işbirliği anlaşması imzalandı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.