Koruyucu Melekler New York Metrosuda Devriye GezecekKoruyucu Melekler New York Metrosuda Devriye Gezecek :Koruyucu Melekler, 1994’ten bu yana ilk kez metrolara dönüyor.
New York metrosunda son bir ayda 7 yolcu kesici aletlerle saldırıya uğradı. Saldırılar birbiri ile bağlantısız gözükse de geçtiğimiz yıl gençlerin gerçekleştirdiği “nakavt oyunu” adlı saldırıları hatırlattı.
Yolda rastgele seçtikleri yabancıları tek yumrukta yere sermeye çalışan gençlerin sayısındaki artış basına yansımış polisin yoğun önlemleri sonucu saldırılar son bulmuştu. Bu sene ise New York metrosunda rastgele seçilen 7 kişi kesici aletle saldırıya uğradı. Genelde kurbanların suratını hedef alan saldırıların da geçen seneki gibi “nakavt oyunu” gibi bir suç dalgasının sonucu olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Pazar günü şehir, bir aydan az bir süre içindeki altıncı ve yedinci vukuatı yaşadı. Korkutucu suçlar, Koruyucu Melekler’i uzun zamandır ilk defa yeniden devriye gezmek için telkin etmiş gözüküyor.

1994’ten bu yana ilk defa, metrolarda düzenli bir şekilde gece-gündüz hazır bulunan kırmızı bereli melekler, grubun kurucusu Curtis Sliwa ile birlikte gönüllü üyelerden oluşuyor. 12 gönüllüden oluşan takımlar, biri sabahtan akşama, diğeri de akşamdan sabah 7.00 am saatine kadar olmak üzere iki vardiya şeklinde çalışacaklar.
Grubu 1979’da kuran Sliwa’nın açıklamasına göre, sürücüler, Koruyucu Melekler’in yeniden çalışmaya başlamalarını talep ediyorlar. Sliwa, polisin yardıma ihtiyacı olduğunu ve bu durumla başa çıkamadıklarını da sözlerine ekliyor.

Manhattan’da iki adamın Pazar günü kesici silahlarla yaralandığı bildirildi. Polis kaynakları; 31 yaşındaki Colwin McGregor’ın sabah 3.00am saatlerinde güneye giden 2 treni platformunda saldırıya uğradığı söyledi. Kaynaktan elde edilen bilgiye göre McGregor, bir kadınla kavga ederken kadın, bir başka adamı McGregor’u kesici bir aletle yüzünden yaralaması için teşvik etti. Ancak silah ele geçirilemedi. Yaralı, St. Luke’s Hastanesi’ne kaldırıldı ve bir süre sonra serbest bırakıldı.
Ardından, 9:00 pm civarında başka bir adam, 155. Sokak ve St. Nichols Caddesi’ndeki istasyona uğrayan C trenine yapılan saldırıda elinden yaralandı. Soyguncu, cüzdanıyla cep telefonunu vermek istemeyen kurbanı bıçak kullanarak yaraladı. Suçlunun kaçtığı ve hala kaçak dolaştığı bildirildi. Yaralının tedavileri ise New York Presbyterian Hastanesi’nde yapıldı.

New York Polis Ordudan Yardım Alacak
Emniyet Müdürü Bill Bratton, Pazar günü yaptığı açıklamada, bölge sakinlerinin yaralamalar hakkındaki endişelerine şaşırmadığını belirterek metrolarda gerçekleşen hadiseler neticesinde New Yorklular’ın tetikte olma haklarının bulunduğunu söyledi. John Catsimatidis’in radyo programında konuşan Bratton, kalabalık trenlere dikkat çekerek olası nedenler arasında mental hastalıkların da bulunabileceğini sözlerine ekledi. Bratton, Koruyucu Melekler’in yanı sıra ordudan da yardım alacaklarını bildirdi.
Geçtiğimiz haftanın sonlarında, Penn İstasyonu da dahil olmak üzere şehrin transit merkezlerini devriye gezen ulusal muhafızlar, 2014 sonbaharından bu yana, Brooklyn’de Barclays metro istasyonundaki olay mahallinde varlılarını yeniden göstermeye başlamış gözüküyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.