Stockholm Metrosu Dünyanın En Uzun Sanat GalerisiStockholm Metrosu Dünyanın En Uzun Sanat Galerisi :Stockholm Metrosu sanat eserleriyle süslenmiş 100 istasyonu ile dünyanın en uzun sanat sergisi olarak nitelendiriliyor.
Stockholm Metrosu sanat eserleriyle süslenmiş 100 istasyonu ile dünyanın en uzun sanat sergisi olarak nitelendiriliyor. Daha ellili yıllarda sanat eserleriyle süslenmeye başlanan Stockholm metro istasyonlarına, metronun uzatılması ile eklenecek 10 istasyon ve iki yeni platformun sanat eserleriyle donatılması ile bu ünü daha da pekişmiş olacak. Yeni açılacak metro istasyonlarında eserlerini ölümsüzleştirmek isteyen 680 sanatçı başvuruda bulundu.
Ancak başvuran sanatçılar arasından sadece 17 sanatçı eserlerini sergilemek üzere seçildi. Her biri değişik görünümde olacak yeni metro istasyonları seçilen sanatçıların resim, seramik, rölyef, heykel, ağaç, kristal eserleriyle süslenecek. Eserini gerçekleştirmek için seçilen sanatçılardan Cilla Ramnek seçilmesini “Oscar almak gibi bir duygu” olarak nitelendirip hem ödüllendirildiğini, hem de büyük bir görev ve sorumluluk yüklendiğini düşünüyor.
Stockholm metro istasyonlarının sanatsal seviyesi yüksek eserlerle donatılmış olmasının dünyada “biraz” benzersiz olduğunu, bunu devam ettireceklerini söyleyen sanatsal proje sorumlusu Marten Frumerie dünyanın diğer metrolarındaki sanat eserlerinin Stockholm metrosundaki kadar yaygın olmadığını belirtti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.