Demiryollarında Uzaktan Yapısal Durum Görüntüleme Sistemleri Hakkında Bilgi Paylaşımı Çalıştayı Yapıldı

Demiryollarında Uzaktan Yapısal Durum Görüntüleme Sistemleri Hakkında Bilgi Paylaşımı Çalıştayı Yapıldı : DATEM İşletme Müdürlüğü tarafından yürütülen çalıştay İstanbul Intercontinental Otel’de düzenlendi.


Türkiye ve İngiltere bilimsel yılı çerçevesinde British Council ve TÜBİTAK’ın destekleriyle  İstanbul Intercontinental Otel’de düzenlenen “Knowledge Exchange of Remote Condition Monitoring on Railway” (“Demiryollarında Uzaktan Yapısal Durum Görüntüleme Sistemleri Hakkında Bilgi Paylaşımı) konulu çalıştay DATEM İşletme Müdürlüğü tarafından yürütüldü.

Çalıştay kapsamında Türkiye tarafından koordinatörlük görevini DATEM çalışanlarından Met. ve Malz. Yük. Müh. Pınar Yılmazer ve İngiltere-Birmingham Üniversitesi tarafından ise Dr. Mayorkinos Papaelias üstlendi.

İngiltere katılımcıları Oxford, Birmingham, Manchester, Sheffield, Brunel, Northumbria Üniversiteleri, ile National Structural Integrity Research Center ve Network Rail gibi uzaktan algılama sistemleri hususunda disiplinler arası çalışan 16 kişilik bir teknik grup, Türkiye ve İngiltere koordinatörleri tarafından seçildi. Sunumları yapılan teknik çalışmalar öncelikle akademik değeri açısından incelenerek değerlendirilerek, başarılı bulunan 32 katılımcının çalışmalarına onay verildi.

TCDD alt yapı ve işletme sistemine adaptesi mümkün olan ve Avrupa Birliği Horizon 2020 çerçevesinde çalışılmasına önem verilen konulara öncelik verilerek toplam 6 oturum düzenlendi.

DATEM bünyesinde görevli Hakan Günel, Umut Biçer, Barış B. Altıntaş, Yusuf Çatı ve 1. Bölge Müdürlüğünden Yelda Ademoğlu’nun katkılarıyla TCDD’de yapılan çalışmalar, katılımcılara sunuldu.

TCDD ve DATEM’in uzaktan algılama sistemleri hususundaki öncelikleri ve gelecek proje araştırmaları çalıştay esnasında konuşularak ikili işbirliği hususunda çalışmalar başlatıldı. Türkiye’de çeşitli üniversitelerde görev yapmakta olan akademisyen, araştırmacı ve uzmanların da katıldığı çalıştay sırasında, özel sektör ve üniversiteler arası yeni oluşum ve girişimler hususunda görüş birliği sağlandı. Bahçeşehir Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, ASELSAN ve YapıRay Merkezin’den gelen katılımcılarımızın desteğiyle Avrupa Birliği projeleri ve diğer fonlar hakkında paylaşımlarda bulunuldu.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar