2019 yılına kadar 11 ilimize yüksek hızlı tren gelecek

2019 yılına kadar 11 ilimize yüksek hızlı tren gelecek : 2017 Yılı Bütçesi Genel Kurulda konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas arasında yapımı devam eden Yüksek Hızlı Tren çalışması hakkında bilgi verdi. Şimşek, “2019 yılına kadar toplam 11 ilimizden yüksek hızlı ve hızlı tren hattını geçirmeyi hedefliyoruz dedi.


Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir-İstanbul hatlarında 29 milyon vatandaşımıza ulaşımda yüksek hızlı tren seçeneğini sunduk. 2019 yılına kadar toplam 11 ilimizden yüksek hızlı ve hızlı tren hattını geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.Ulaştırmada, sanayide, enerjide, tarımda yatırımları hız kesmeden sürdürdüklerinin altını çizen Şimşek, şunları kaydetti: “Ulaşım ve haberleşmede dev yatırımlar yaptık. Aktif havaalanı sayısını 26’dan 55’e çıkartarak hava yolunu halkın yolu yaptık. Uçuş ağımızı 3 kattan, yolcu trafiğini ise 4 kattan daha fazla artırdık. Bölünmüş yol ağımızı 3 kattan fazla artırarak neredeyse 25 bin kilometreye ulaştırdık.”

Böylece 6 ilimiz bölünmüş yollarla birbirine bağlıyken bugün 76 ilimiz bölünmüş yollarla birbirine bağlanmış oldu. Sadece bölünmüş yollar için 112 milyar lira yatırım harcaması yaptık. Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir-İstanbul hatlarında 29 milyon vatandaşımıza ulaşımda yüksek hızlı tren seçeneğini sunduk. 2019 yılına kadar Afyonkarahisar, Uşak, Manisa, İzmir, Kırıkkale, Yozgat, Sivas, Karaman, Bursa, Adana ve Mersin olmak üzere toplam 11 ilimizden yüksek hızlı ve hızlı tren hattını geçirmeyi hedefliyoruz.”sohbet

1 Comment

  1. Bu ağa Balıkesir ve Tavşanlı arasında 4 yerde köprü viyadük ve tünelle virajları yok etme çalışması yaparak Balıkesir’ de dahil edilebilir.

Yorumlar