Haydar Akar, Adapazarı- Haydarpaşa Bölgesel tren hattı hezimet olduHaydar Akar, Adapazarı- Haydarpaşa Bölgesel tren hattı hezimet oldu :CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar TBMM’de Sınai Mülkiyet Kanunu görüşmelerine devam ederken gündem dışı söz alarak, Adapazarı- Haydarpaşa Bölgesel tren hattının 117 yıllık bir geçmişinin olduğunu belirten Akar, daha önce günde 30 bin vatandaşın yararlandığı hattan 2015 sonrası ayda 19 bin kişinin yararlandığını ,bununda hizmet değil hezimet olduğunu dile getirdi.

İstanbul’u, Sakarya’yı ve Kocaeli’ni ilgilendiren bir konu. Evet, trenler yapıyorsunuz, adını “hızlı tren” koyuyorsunuz ama onların getirdiği sıkıntılardan da bir türlü o güzergâhlarda yaşayan vatandaşlar kurtulamıyor. Bu güzergâhta, özellikle Gebze-İstanbul arasında banliyö, Adapazarı merkezle, yine, Haydarpaşa arasında da bölgesel trenlerimiz vardı; tabii, Anadolu’nun çeşitli kentlerine giden trenler de vardı; bunların hepsi kalktı.

DURAKLAR BİR AN ÖNCE İŞLETMEYE ALINMALI

Biliyorsunuz, tam yüz on yedi yıllık Haydarpaşa-Adapazarı hattı şu anda körelmiş durumda. Günde 30 bin insanın seyahat ettiği, öğrencinin, memurun seyahat ettiği, işçinin seyahat ettiği bu hat da şu anda günde 30 binden ayda 19 bine düşmüş durumda. Niye düştü? Hızlı tren nedeniyle 2012 yılında tren seferleri kaldırıldı, 2015 yılında hızlı trenle birlikte bölgesel trenin, banliyö treninin tekrar faaliyete geçeceği ifade edilmiş olmasına rağmen maalesef bölgesel trenler ve banliyö trenleri bir daha faaliyete geçmedi. 2015’in başında yine bizim zorumuzla günde 24 sefer geliş-gidiş yaparken bölgesel trenler 4’er geliş-gidişe düşürülerek sözüm ona “Bölgesel treni koyduk.” diye ifade edebilmek için, bunu söyleyebilmek için bunları çalıştırmaya başladılar, maalesef dediğim gibi ayda 19 bin yolcuyla çalışıyor bugün. O yöre için çok önemliydi bu bölgesel trenler. Yaklaşık 20 tane istasyon vardı beldelerde ve ilçelerde. Bunların tümü kalktı ve hayat zorlaştı. Trenler veya ulaşım, yollar, tüneller niçin yapılır arkadaşlar? Zamandan kazanmak için yapılır, maliyetleri düşürmek için yapılır, ekonomiye can katmak için yapılır ama bu hızlı trenle bu üç bölgenin ekonomisinde, zamanında, maliyetlerinde maalesef tasarruf ettirmiyorsunuz, insanları otobüslere mahkûm ettiniz, günlük 30 bin yolcu kapasitesini.

40 BİN İMZA TOPLANDI

Şimdi, Adapazarı halkı imza topluyor, 40 bine yakın imza toplandı çünkü bu bölgesel trenler Adapazarı merkeze de girmiyor, Arifiye’ye kadar gidiyor. Eskiden, bundan önceki yıllarda Adapazarı merkezden Haydarpaşa’ya bir vasıtayla yani bir trenle gidebilen insanlar şimdi Adapazarı’ndan Arifiye’ye Adaray’la gidiyorlar, Arifiye’den Pendik’e kadar gidiyorlar, Pendik’ten otobüsle metroya, metroyla da Haydarpaşa’ya veya Söğütlüçeşme’ye ulaşmaya, Kadıköy’e ulaşmaya çalışıyorlar. Birden fazla, 5’e yakın, 4’e yakın vasıta kullanıyorlar.

AKP’Lİ BAŞKAN ENGEL OLUYOR

Şimdi, Adapazarı’nın bu haklı talebi, halkın haklı talebi Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından engelleniyor arkadaşlar. Buradan Sakarya milletvekillerine sesleniyorum, İstanbul’un Anadolu yakasında, seçim bölgesi orada olan milletvekillerine sesleniyorum, iktidar partisi milletvekillerine sesleniyorum, iktidar partisinin Kocaeli milletvekillerine sesleniyorum: Halkın doğru talebi olan bu bölgesel trenlerin bir an önce, banliyö trenlerinin bir an önce başlatılması gerekiyor. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı buna karşı çıkıyor, evet, iktidar partili bir Belediye Başkanı buna karşı çıkıyor. TCDD yani Devlet Demiryolları “Orada üç dört tane hemzemin geçit var, bunları yapabilirim. Arifiye-Adapazarı hattında bir tek hat var, o hattı duble hat hâline çıkartabilirim. Bütün bunları yapabilirim.” diyor ama Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı buna karşı çıkıyor, tam yüz on yedi yıllık bir hikâyeden vazgeçiyor Adapazarı’nda. Bunun bir an önce düzeltilmesi gerekiyor, destek verilmesi gerekiyor.

BİR AN ÖNCE BAŞLATILMASI GEREKİYOR

Arkadaşlar, gerçekten ben o trenlerde büyüyen bir arkadaşınız olarak -kara trenden elektrikli trene geçtik- o trenlerde okula gittik, iş yaşamımızı sürdürürken o trenleri kullandık. Gerçekten, Kocaeli’den birçok insan, Kocaeli’nin birçok beldesinden insan Adapazarı’na pazara giderdi, kızlarının gelinlik alışverişini oradan yaparlardı. Gerçekten, Adapazarı’nın ekonomisini de çökerttiler yani bu mantıkla.Sizden ricam, buna el atmanız; özellikle iktidar partisi milletvekilleri, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanını ikna etmeniz. Devlet Demiryolları bu işe hazır. Bak, açık ve net söylüyorum, Devlet Demiryolları “Bütün altyapıyı ben hazırlayacağım, yeter ki izin verilsin.” diyor. Gerçekten, o bölge için büyük problem, bunun bir an önce giderilmesi gerekiyor, diyerek bu konuda destek istedi.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.