Avustralya, 40 yıl önceki Granville tren faciası için özür dileyecek

Avustralya, 40 yıl önceki Granville tren faciası için özür dileyecek :New South Wales (NSW) Eyaleti Hükümeti 40 yıl ardından Granville tren faciasında sevdiklerini kaybeden ailelerden özür dileyecek. 18 Ocak 1977’deki bu trajik olayda banliyö treni Granville tren istasyonu yakınlarında raylardan çıkmış ve köprü de vagonların üzerine yıkılmış; 83 insan ölmüş ve 213 kişi de yaralanmıştı. Ulaştırma Bakanı Andrew Constance ABC’ye olaydan etkilenenlerden özür içeren açıklamada bulundu.


Constance “Şüphesiz herkes bu olaydan dolayı çok üzgün,” dedi. “Yıllar boyunca, milletimiz tarihindeki en korkunç facialardan biri ile başa çıkmak zorunda kaldı.” Şu an NSW Eyaleti Başbakanı, o zamanki devletin demiryolu sistemini “köhne/virane” olarak tanımladı.

18 Ocak 1977’de meydan gelen tren kazasında 83 kişi ölmüş, 213 kişi yaralanmıştı. Kaza, yolcu treninin raydan çıkarak devrilmesi sonucunda meydan gelmiş, sürüklenen tren çarptığı köprünün çökmesine neden olmuştu. Soruşturma ve araştırmalar yatırım eksikliği, bakım ve iyileştirme çalışmalarındaki noksanlıkları ortaya çıkartmış ve felaket sonrasında hükümet demiryollarını modernleştermek için ciddi bir borç altına girmişti.İlk yorum yapan olun

Yorumlar