Tanrıkulu, TCDD ile ulaşımında yaşanan sözlü ve fiziksel tacizleri sorduCHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu kara, hava, deniz ve TCDD ile ulaşımında yaşanan sözlü ve fiziksel tacizleri sordu

Hızlı Tren İstasyonu’nda 9 yaşındaki kızını alıp İstanbul’a getirmek için bilet almak isteyen Fatih Tuna Erciyas’a gişedeki bilet satış görevlisinin ’Bayan erkeğin yanına oturamaz’ diyerek karşı çıktığı ve ’İslam dini bunu kabul etmiyor’ dediği iddiaları doğru mudur?

Tanrıkulu’nun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet ARSLAN tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet ARSLAN tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Hızlı Tren İstasyonu’nda 9 yaşındaki kızını alıp İstanbul’a getirmek için bilet almak isteyen Fatih Tuna Erciyas’a gişedeki bilet satış görevlisinin ’Bayan erkeğin yanına oturamaz’ diyerek karşı çıktığı ve ’İslam dini bunu kabul etmiyor’ dediği iddialarına yönelik haberler basına yansımıştır.

Daha önce de Ankara-Konya seferini yapan hızlı trenlerde ve yolcu bekleme salonlarında anons öncesi, “Ding-dong” sesi duyulup ardından anonsa geçilirken, bazı yolcuların, “Bu ses, kiliselerdeki çan sesini hatırlatıyor. Kaldırılsın” diyerek şikayette bulunduklarının bildirildiği, hattı işleten TCDD’nin talep üzerine sesi kaldırıp sadece insan sesi kullanmaya başladığı haberleri de basına yansımıştı.

Bu bağlamda;
1.Hızlı Tren İstasyonu’nda 9 yaşındaki kızını alıp İstanbul’a getirmek için bilet almak isteyen Fatih Tuna Erciyas’a gişedeki bilet satış görevlisinin ’Bayan erkeğin yanına oturamaz’ diyerek karşı çıktığı ve ’İslam dini bunu kabul etmiyor’ dediği iddiaları doğru mudur?

2.İddialar ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

3.İddialar doğru ise, 9 yaşındaki kızını alıp İstanbul’a getirmek için bilet almak isteyen Fatih Tuna Erciyas’a ’Bayan erkeğin yanına oturamaz’ diyerek karşı çıkan ve ’İslam dini bunu kabul etmiyor’ diyen gişedeki bilet satış görevlisi açığa alınacak mıdır?

4.Gişedeki bilet satış görevlilerine ya da diğer personele bu tür söylemler ile ilgili olarak verilen bir talimat olduğu iddiası doğru mudur?

5.İddia doğru ise, bu tür bir talimat kim ya da kimler tarafından hangi gerekçelerle verilmiştir?

6.Bir babanın 9 yaşındaki kızı ile yan yana seyahat etmek istemesinin gişedeki bilet satış görevlisini bu kadar rahatsız etmesinin sebebi nedir?

7.Kara, hava, deniz ve TCDD ile ulaşımda Türkiye genelinde illere göre toplam kaç sözlü ve fiziksel taciz olayı yaşanmıştır? Yaşanan olaylar ile ilgili yapılan işlemler nelerdir? Bu yaşanan olaylarda sorumluluğu tespit edilen kaç personel hakkında ne tür işlemler yapılmıştır?

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.