Hindistanın İlk Kadın Makinisti Rekorlar Kitabına GirdiHindistanın İlk Kadın Makinisti Rekorlar Kitabına Girdi :Hindistan’ın rekorlar kitabına giren ilk kadın makinisti Mumtaz Kazı’ya, Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee kadınlar gününde plaket verdi.

Hindistan demiryollarının ilk kadın makinisti Mumtaz Kazı(46) 1991 yılından bu yana tren sürüyor.

Hindistan’ın rekorlar kitabına girmeyi başaran Mumtaz Kazı’nın çocukluk hayali gerçek oldu.

Çocukken babasının makinist arkadaşlarının eve geldiklerinde tren sürme deneyimlerini anlattıklarını söyleyen Kazı, anlatılan hikayelerden çok etkilendiğini ifade ederek makinistliği seçmesinde bunun önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.

ÇOCUKLUK HAYALİ MAKİNİST OLMAKTI

Makinist olma hikayesi ise hayli ilginç olan Kazı, 1991 yılında Hindistan demiryollarının makinist alım ilanını gördükten sonra laborant olmasına rağmen makinist olmak için başvuruda bulundu.

Başvuru sırasında Kazı’ya makinistliğin kadınlar için zor bir meslek olduğu söylendi. Çocukluk hayalini gerçekleştirmek istediğini ifade ederek Hindistan Demiryollarına girdi.

Dizel lokomotiflerde makinist yardımcılığı yaparak işe başlayan Kazı, 14 sene bu görevi yaptıktan sonra 2005 yılında banliyö trenleri sürmeye başladı.

Makinistliği çok sevdiğini ancak mesai saatlerden ve sabit bir tatil günü olmamasında şikayetçi.

Kazı banliyö tren makinistliği hakkında şunları söyledi, “Banliyö trenlerini sürmek tren trafiğinin çok sık olduğu hatlarda hayli zor. Trenler 3 dakika ara ile çalışıyor ve bir trenin tehir etmesi tüm tren trafiğini etkiliyebiliyor bu yüzden dikkatli olunması gerekiyor.”dedi.

HİNDİSTAN CUMHURBAŞKANINDAN PLAKET

Hindistan’ın rekorlar kitabı (Limca Recordings Book) girmeyi başaran Kazı, kadınlar gününde Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee’den aldığı plaket ile çok mutlu olduğunu ifade etti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.