İstanbul Metrolarla Sera Gazı Mücadelesine Destek Veriyorİstanbul Metrolarla Sera Gazı Mücadelesine Destek Veriyor :BM Yerel Yönetimler Danışma Kurulu (UNACLA) Toplantısı, Kadir Topbaş’ın başkanlığında İstanbul’da başladı.

İstanbul Tarabya Oteli’nde düzenlenen UNACLA Toplantısına, BM Yerel Yönetimler Danışma Kurulu (UNACLA) Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, başkanlık etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Küresel Görev Gücü’nün (UNACLA) önemli toplantısına ikinci defa ev sahipliği yapıyor. UNACLA’nın küresel gündemlerin yeni uygulama şekillerine dair siyasal katkılar sağlamak için konular masaya yatırılıyor.

Toplantıya BM Habitat İcra Direktörü Joan Clos, UCLG Genel Sekreteri Josep Riog, BM-Habitat Dış İlişkiler Müdürü Christine Musisi, UCLG-MEWA Teşkilatı Başkanı ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, , CEMR Başkan Yardımcısı ve Soria Belediye Başkanı Carlos Martinez Minguez, UCLG-Eurasia Başkan Yardımcısı ve Yakutsk Belediye Başkanı Aysen NIKOLAEV katıldı.

TOPBAŞ: BM GÜNDEMİNİN UYGULANMASI İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ

Toplantının açılışında konuşan UNACLA ve İBB Başkanı Kadir Topbaş, katılımcıları ilkbaharda lale zamanı İstanbul’da görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek, uluslararası alanda güvenilirlik ve temsil kazanmak için büyük potansiyele sahip UNACLA’nın başkanlık görevini sürdürmekten onur duyduğunu söyledi. Toplantıda UNACLA ve dünya yerel yönetimleri adına stratejik düşünme ve gündemi ileri taşıma adına gün boyu istişareler yapacaklarını ifade eden Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Geçtiğimiz yıl Kito’da gerçekleşen yeni kentsel gündemin kabulünden sonra ilk kez bir araya geliyoruz. Bu da bu toplantıyı önemli kılıyor. Ayrıca bu toplantı BM-HABİTAT Yönetim Kurulunun Nairobi’deki 26. Toplantısının iki hafta öncesinde gerçekleşiyor. Burada Kito taahhütlerinin uygulanması ve takibi konusunda önemli kararlar alınacak. UNACLA önemli bir ana tanıklık ediyor. Geçmişte büyük etkinliklere yön verdik. Şimdi de 2014 ve 2016’da kabul edilen küresel ve uluslararası gündemlerin uygulanması için çaba sarf ediyoruz.”

“Yerel ve bölgesel yönetimlerin kalkınmadaki önemli rolünü gösterme vakti geldi. Yerel ve bölgesel yönetimler olarak bizler, kalkınmayı herkes için mümkün kılan temel aktörleriz” ifadelerini kullanan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bunu göstermek için pek fazla ilgi odağı olmayan, fakat çok önemli bir döneme geldik. Bu bağlamda 2016 önemli bir yıldı. Daha önce hiç olmadığı kadar belediye başkanı ve vali bir araya geldi ve temsil ortaya koydu. Yerel ve bölgesel yönetimler dünya asamblesi temsil gücümüzü arttırmayı başardı. Yerelde vatandaşların yapıcı bir şekilde küresel sorumluluklar almasına imkân tanıdı. Çözüm ve fikirler üretme, ilham kaynağı olmaları fırsatını sundu. Şimdi kollarımızı sıvayıp yeni işlere girişme zamanı… Ortak küresel eyleme yönelik taahhütlerimizi yerine getireceğimize inanıyorum. Ancak daha karmaşık ve belirsiz bir uluslararası ortamda işimiz hiç de kolay olmayacak. Şehirlerimizin katma değerini herkes için mümkün kılmak şimdi her zamankinden daha önemli.”

Dünyanın küresel kalkınmada tarihin en kapsamlı gündemiyle karşı karşıya olduğunu, BM’nin 2030 gündeminin tarihte ilk kez kuzeyde ve güneyde, doğuda ve batıda dünyanın tüm ülkelerine uygulanabilir 19 taahhüt belirlediğini hatırlatan Topbaş, “Bu ortak amaçları düzenlemek inanılmaz bir zaman ve söz birliği oluşturma gayreti gerektirdi. Yerel yönetimlerin benzeri görülmemiş bir görünürlüğü ve varlığı söz konusuydu. “Kentsel Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini” gerçekleştirmek bizim ortak savunuculuk çabalarımızın bir sonucudur. Kalkınmanın yerel olması gerektiğinin, yerel yönetimlerin tüm vatandaşlarıyla ve yerel gündemler arasındaki ilişkiyi kurabilecek kurumlar olması gerektiğinin tanınması sağlanmıştır. Diğer yandan yerel yönetimlerin gerçek ve somut çözümler sunması gerektiği de vurgulanmıştır” diye konuştu.

CLOS’TAN İSTANBUL’A VE LALEYE ÖVGÜ…

Daha sonra konuşan BM Habitat İcra Direktörü Joan Clos da UNACLA toplantısını lale zamanı İstanbul’da yapmasından dolayı Kadir Topbaş’a teşekkür ederek, “Lalenin Hollanda’nın değil, Osmanlı Sultanlarının icadı olduğunu anlamışsınızdır. Osmanlı’nın 200’ün üzerinde lale çeşidi oluşturmuş. Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin logosunda da laleye benzediğini fark edeceksiniz. İstanbul, dünyanın laleyi tanıdığı kenttir. Ondan sonra Hollandalılar bu laleyi kurnazlık yapıp almış ve ticari bir başarı haline getirmiştir” dedi.

“Sayın Başkan, UNACLA toplantısının İstanbul’da yapılacağını söyleyerek bizi çok mutlu etti. Kadir Topbaş ne söylerse yerine getirir” diyen Clos, sözlerini şöyle sürdürdü; “Sayın Topbaş, uzun zamandır başkanlık yaparak İstanbul’u dönüştürüyor. Topbaş’ın İstanbul için inanılmaz bir yönetim yaklaşımı var. Kendisinin bu kararlılığına büyük hayranlığım var. Topbaş, İstanbul’u dünyanın en büyük kozmopolit kentlerinden biri haline dönüştürdü. Topbaş’ın liderliğinde İstanbul farklı kültürleri ve iki kıtayı bir araya getirmekte en ön cephede yer alıyor. Bu nedenle kendisine özellikle teşekkür ediyorum.”

HABİTAT 3 sonrası yeni kentsel gündemin uygulanması konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Clos, BM’nin yeni ketsel gündeminin birçok imkan sunan çok detaylı bir plan olduğunu söyledi. BM’nin hedeflerinden birinin de kalkınmaya yatırım yaparken barışa da yatırım yapmak olduğunu dile getiren Clos, dünyadaki iklim değişikliği sorununun da çok önemli küresel bir sorun olduğunu kaydetti.

“İSTANBUL METROLARLA SERA GAZI MÜCADELESİNE DESTEK VERİYOR”

Sera gazı salınımlarının sınır tanımandan bütün dünyayı kuşatabildiğine dikkat çeken Clos, “Kentlerin iklim değişikliğiyle mücadeleye nasıl bir katkı sunduğunu iyi bilmemiz gerekiyor. İstanbul sera gazı salınımının azaltılması konusunda BM’ye çok büyük katkı sağlıyor. Çünkü İstanbul devasa bir yer altı raylı sistem yatırımında bulundu. İstanbul’un metrolara yatırımının dünyada benzersiz bir örnek olduğunu söylemem gerekir. Bunun da Kadir Topbaş’ın liderliği sayesinde olduğunu dile getirmek gerekir. Türkiye dünyanın en zengin ülkesi değil. Ama yine de dünyanın en karmaşık yatırımlarından birini yapıyor. Dün ben bindim, derinlere inşa edilen inanılmaz bir yatırım. Sizlerin de bu yatırımı deneyimlemenizi özellikle tavsiye ediyorum ” diye konuştu.

Kentselleşmenin yerel ve küresel kalkınma aracı olduğuna dair fikrin zihinlere yerleştirilmesinin, karar alma süreçlerine katkı sunacağını dile getiren Clos, kentleşmenin topluma yönelik değer oluşturduğun söyledi. Kentleşmeyi işsizlik, yoksulluk gibi sorunları ortadan kaldıran kalkınma aracına dönüştürmenin, yerel yönetimlere daha fazla refah getirebileceğini kaydeden Clos, “İstanbul bu anlamda çok ilginç bir örnek. Zira şehrin ekonomik dinamizmi inanılmaz” dedi.

FATMA ŞAHİN: “UNACLA YEREL KALKINMADA ÖNEMLİ ROL OYNUYOR”

UCLG-MEWA Teşkilatı Başkanı ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, dünya şehir ve kasabaların tam sürdürülebilir kalkınmaya sahip olmasının ancak bütün aktörlerin katılımıyla mümkün olabileceğini belirterek, UNACLA üyelerinin fikir ve deneyimlerinin paylaşımıyla yerel sürdürülebilir kalkınmanın daha da hızlanacağını söyledi.

“Sürdürülebilir şehircilik anlayışından ödün vermeden yapacağımız çalışmalar bizi nihai sonuca götürecektir diye düşünüyorum” diyen Fatma Şahin, UNACLA’nın südürülebilir kalkınma çalışmalarının uluslararası düzeyde devamlılığının, yerel yönetimlerin gelişmesinde çok önemli bir rol oynadığını belirtti.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.