Diyarbakırda Demiryolu yer altına alınması talebiDiyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cuma Atilla, kent içindeki 11 kilometre uzunluğundaki demiryolunun yer altına alınması projesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan destek istedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’yı makamında ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında Bakan Arslan’a bilgi veren Başkan Atilla, şehir içindeki Devlet Demir Yolu’na ait hat için oluşturulan yeni proje ile ilgili Bakan Arslan’dan destek istedi.

DİYARBAKIR’DA DEMİRYOLU YER ALTINA ALINSIN TALEBİ
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla ilgili Bakan Arslan’a bilgi veren Başkan Atilla, kent girişlerini düzenleme projesinin bakanlık tarafından kabul edilip ihale edilmesinden dolayı Bakan Arslan’a teşekkür etti. Başkan Atilla, şöyle konuştu: “Şehrimizin tam ortasından geçen bir Devlet Demir Yolu hattı var. 11 kilometre ve 30 bölgede hemzemin geçit var. Bu hemzemin geçitlerin ikisinde üst geçit yapıldı. Birisi biti, hizmete açıldı, birisinin de inşaatı devam ediyor. Ama biz istiyoruz ki; 30 bölgede böyle üstgeçitler yerine uzun vadeli ve Diyarbakır’ın trafik problemini ortadan kaldıracak bir proje ile 11 kilometrelik hat yeraltına alınsın. Önceliğimiz can ve mal güvenliği. Üzerinde yaklaşık 38 hektarlık bir alan oluşacak. Bu alan üzerinde de bisiklet yolu dahil olmak üzere yürüyüş yolu ve yeşil bir bant oluşacak. Bu da şehre bir güzellik ve estetik katmış olacak. Bu hattın yeraltına alınmasıyla ilerde hızlı tren hattının da bir ön hazırlık çalışması olacak.”

DİYARBAKIR’I GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR
Ardından konuşan Bakan Arslan ise amaçlarının insanlara hizmet etmek olduğunu belirterek, “Hizmet amaçlı bir görev sorumluluğu alıyorsanız, eyleminizin de hayata geçireceğiniz çalışmaların da bu yönde olması gerekiyor. Bu konuda biz size her türlü desteği veriyoruz. Çünkü biliyoruz ki; aldığınız bu görevle Diyarbakır’a, Diyarbakırlıya hizmet ediyorsunuz. Tam da bizim yapmak istediğimizi ve bugüne kadar yaptığımız gibi. Bizim amacımız insanımıza hizmet etmek. Sizde aldığınız görevin sorumluluğu ile insanımıza hizmet ediyorsunuz. İlimiz insanının yaşam konforunun artırılması, şehircilik anlamında Diyarbakır’ın daha da ileriye taşınması konusunda bize her ne düşüyorsa her zaman yapıyoruz, yapmaya devam ediyoruz. Diyarbakır’ın en az üç aksta yeni hızlı tren hattını düşündüğümüz zaman, hızlı tren projeleri ile birlikte o proje komple değerlendirilecek. Çıkan sonuca göre de birlikte hareket ederiz. Diyarbakır’ı güzel günler bekliyor. Diyarbakırlı, geçmişte görev yapmak adına sorumluluk alanların başka amaçlarla çalıştığı, Diyarbakır’ı Diyarbakırlıyı düşünmediğini kendi gözüyle gördü. Bu konuda Diyarbakırlıların hakkı, bugüne kadar teslim edilmeyen hakkı teslim edilecek. Biz de Diyarbakır’a çok güzel hizmetler etmeye devam edeceğiz. Merkezi Hükümet olarak biz hiçbir yeri hiçbir yerden ayırmadan gereğini yapıyoruz ancak yerel yönetimlerin de aldıkları sorumlulukların gereği olarak işi layıkıyla yapması bizim hem isteğimiz hem de desteklediğimiz bir konudur” diye konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.