Aslan: “Malatya-Elazığ-Diyarbakır YHT projesine Batman’da dahil edilsin”HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Batman’ın Malatya-Elazığ-Diyarbakır hızlı tren projesine dahil edilmemesini meclise taşıdı. Aslan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın cevaplamasını istediği soru önergesinde “Batman’ın Elazığ-Malatya-Diyarbakır YHT ihalesi projesine dahil edilmemesinin nedeni nedir?” diye sordu.

Batman’ın Yüksek Hızlı Tren Projesi İhalesine dahil edilmemesi ile ilgili olarak Mehmet Ali Aslan şunları söyledi: “Malatya-Elazığ-Diyarbakır hızlı tren hattı projesi için ilk adım olarak Malatya-Elazığ Demiryolu alt yapı, üst yapı, elektromekanik etüt proje ve danışmanlık hizmet alımı TCDD Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılacağı bugünlerde Batmanın da hızlı tren hattı kapsamına dahil edilmesi Batman için hayati bir hizmet olduğu gibi tüm Batman halkı tarafından da talep edilmektedir. Kuruluşundan bu yana Batman demiryolu ağında önemli bir yere sahip iller arasındadır. Kent merkezinden geçen demiryolu ağı, hem yolcu hem de yük taşımada önemli bir rol oynamaktadır. Siirt, Kurtalan, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Ankara’ya tren gönderen Batman’da demiryolu ağının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi geç kalmış bir hizmettir. Ekim ayında ihalesi yapılacak olan Elazığ-Malatya-Diyarbakır YHT ihalesi projesine Batman’ın da dâhil edilmesi olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Batmanlı yurttaşlar, şehirlerarası ulaşımda önem arz eden ve zamandan tasarruf sağlayan YHT altyapısının, Batman’da da hayata geçirilmesini büyük bir iştiyakla istemektedir. Batman’da YHT sistemine geçilmesi halinde, ucuz ulaşım ve zaman tasarrufu alternatifi olarak görülen hızlı trenin, işsizliğin ve yoksulluğun yoğun olduğu Batman’da yurttaşlar bir nebze de olsa da rahatlayacaktır.”
HDP Batman Milletvekili Aslan’ın Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın cevaplamasını istediği soruları şöyle:
1.Bakanlığınızın ulaşım ana planı var mıdır? Var ise ulaşım ana planının detayları nelerdir?
2.Şehirlerarası ulaşımda önem taşıyan ve zamandan tasarruf sağlayan YHT altyapısının, Batman’da da hayata geçirilmesi için bir alt yapı çalışmanız var mıdır?
3. Kuruluşundan bu yana demiryolu ağında önemli bir yere sahip olan ve altyapısı uygun olan Batman’ın Elazığ-Malatya-Diyarbakır YHT ihalesi projesine dahil edilmemesinin nedeni nedir?
4.Malatya-Elazığ-Diyarbakır hızlı tren projesi maliyeti ne kadardır? Batman ilinin katılmasıyla maliyet ne kadar artar?
5.Batman’ın da YHT projesine dahil edilmesi için Batman halkının bu yönlü talebine nasıl bir cevap vermeyi düşünüyorsunuz?

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events

1 Yorum

  1. Hah şöyle HDP böyle sorular sorun canımızı yiyin. Evet bu HT yolu projesi Sivas’ tan Siirt’ e kadar olmalıdır. Ayrıca bugünkü konumunu borçlu olduğu Siirt’ e sayın CB. nın ahde vefası dır bu yol.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.