BTK Demiryolu Projesinin Orta Asya Cumhuriyetleri İçin ÖnemiBakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı 30 Ekim Pazartesi günü, Azerbeycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen tarihi törenle hizmete açıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın katıldı.

ERDOĞAN: HEPİMİZİN ORTAK BAŞARISIDIR

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e ev sahipliği için, Kazakistan, Gürcistan ve Özbekistan başbakanlarına da katılımları için teşekkür ederek, gelecek için çok önemli bir adım attıklarına işaret etti

Asya’yı, Avrupa’yı ve Afrika’yı birbirine bağlama hedefiyle başlatılan yeni İpek Yolu girişiminin halkalarından birinin bu törenle hizmete alındığını ifade eden Erdoğan, “ Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun ilk seferinin gerçekleşmesiyle orta koridor projesinin en önemli ayağı tamamlanmış oluyor. Böylece Londra’dan Çin’e kesintisiz demiryolu bağlantısı kurulduğunu da ilan ediyoruz. Kararlılığımızın ve vizyonumuzun eseri olan bu proje hepimizin ortak başarısıdır.” dedi.

“Zahmetle yenen acı soğan, minnetle yenen baldan tatlıdır” şeklindeki Azeri atasözüne atıfta bulunarak konuşmasına devam eden Erdoğan, “İşte bu proje zahmetle, özveriyle, alın teriyle hayata geçirildiği için gerçekten çok kıymetlidir. Ülkem ve milletim adına, projenin tüm bölgemiz için, tüm halklarımız için hayırlı olmasını diliyor katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.” diye kaydetti..

“PROJENİN TAMAMLAYICISI BİRÇOK HİZMETİ HALKA SUNDUK”

Dünyanın kalbi olan son derece stratejik bir coğrafyada yaşadığımızı hatırlatan Erdoğan, Bölgenin ulaşımdan ticarete, turizmden enerjiye muazzam bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Türkiye’de demiryolu sektörüne son 15 yıldır yapılan yatırımlarla bu potansiyeli hayata geçirmenin mücadelesini veriyoruz. Bugüne kadar Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin tamamlayıcısı niteliğinde birçok hizmeti halka sunduk. Marmaray, hızlı tren hatlarının inşası, mevcut tren hatlarının yenilenmesi, İstanbul’a inşa ettiğimiz ve üzerinde raylı sistem geçişi de yer alan üçüncü köprü bunlardan bazılarıdır.” diye söyledi.

“ORTA ASYA’YI BİRLEŞTİREN VE BATI’YA BAĞLAYAN PROJE”

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinin Orta Asya Cumhuriyetleri için önemini vurgulayan Erdoğan şunları kaydetti;

“Gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinin etkinlik ve cazibesini daha da artırdık. Azerbaycan’ın Alat Limanı’yla da sadece üç ülkeyi değil, tüm Orta Asya cumhuriyetlerini batı ulaştırma güzergâhlarına bağlamış oluyoruz. Aynı şekilde Türkmenistan’ı Türkmenbaşı Limanı üzerinden, Kazakistan’ı da Aktau Limanı üzerinden Avrupa’ya bağlıyoruz.”

“ÇİN İLE AVRUPA ARASI 12 GÜN”

BTK Projesinin 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacağını ve kapasitenin 2034’te 3 milyon yolcu ve 17 milyon ton yüke ulaşacağını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Projenin önemi, tarihi İpek Yolu üzerinde zaman ve mesafe olarak nakliyatçılarımız için en avantajlı imkânları sunmasından geliyor. Hızlı tren hatlarımızın tamamının devreye girmesinin ardından Çin’den gelen yük Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi sayesinde orta koridor üzerinden 12-15 günde Avrupa Birliği ülkelerine ulaşacaktır. Şu anda Çin üzerinden Avrupa’ya giden yük miktarı 240 milyon tonun üzerindedir. Ülkelerimizden geçen orta koridordan bu yükün yüzde 10’unun taşınması halinde bile 24 milyon ton ilave yük taşınmış olacaktır.” dedi.

“PROJE BARIŞ, REFAH, GÜVENLİK VE İSTİKRAR GETİRECEK”

Böyle bir hattın bölgeye getirisinin sadece ekonomik olmayacağına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Proje siyasi olarak barış, güvenlik ve istikrar, sosyal olarak refah getirecek, yük ve insan hareketliliği yanında bilgi hareketliliğiyle de ülkelerimizin beşeri gelişimine de katkı sağlayacaktır. Bölgenin kadim devletleri olarak bizler dayanışma ve işbirliği içinde hareket ettiğimiz sürece çok daha büyük projelere imza atabiliriz. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz Bakü-Tiflis-Kars, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum ve TANAP gibi projeler bundan sonra da yapacaklarımızın birer teminatıdır.” diye konuştu.

ALİYEV: “EN KISA VE EN GÜVENİLİR YOL”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, törende yaptığı konuşmada Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’nin iradesi sayesinde gerçekleştiğini, anlaşmasının Gürcistan’da yapıldığını, Türkiye’de temelinin atıldığını, açılışın ise Bakü’de gerçekleştirildiğini dile getirerek, Projenin Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan’ın dostluğu, kardeşliği sayesinde yapılabildiğinin altını çizdi.

Aliyev, tarihi ve stratejik öneme sahip projenin 850 kilometrelik hattının 504 kilometresinin Azerbaycan’dan geçtiğini vurgulayarak, “BTK, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan en kısa ve güvenilir yoldur. Bu hatla ilk aşamada 5 milyon, sonra 17 milyon ton daha sonra ise daha fazla yük taşınacak. BTK, Avrasya ulaşım haritasının önemli bir parçasına dönüşecek.” diye konuştu.

KVİRİKAŞVİLİ: BTK ASYA İLE AVRUPA ARASINDA KÖPRÜ OLUŞTURDU

Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili törende yaptığı konuşmada, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinin açılmasının Orta Asya için arz ettiği öneme değinerek şunları kaydetti;

“BTK, Asya ile Avrupa arasında köprü oluşturdu. Bu proje ile yeni Avrasya köprüsünün temeli atıldı. Bu hat hem ekonomileri hem de vatandaşları birbirine bağlayacak.

BTK ile gelişen pazarlar için ihtiyaç duyulan ürünleri yeni kanallarla sağlayacaklarını bildiren Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, projenin dünya ekonomisine de büyük katkı sağlayacağını söyledi.

SAGİNTAYEV: DOĞU AVRUPA’YA YAPILAN ULAŞIM HIZLANACAK

Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev’de BTK’ye ilk destek veren ülkelerden biri olduklarının altını çizerek, Çin’in destek vermesiyle projenin daha önemli hale geldiğini vurguladı.

Sagintayev, “Son 9 yılda ülkemiz ulaştırma lojistiğine çok büyük yatırımlar yaptı. Yolları ve Aktau limanını yeniledik. BTK, Kazakistan’ın Hazar’daki transit gücünü artıracaktır. Yılda 25 milyon ton güce ulaşacak. BTK ile Çin’den, Orta Asya’dan Hazar’ı geçecek en kısa yolu sağlamış bulunmaktayız. Hazar üzerinden Doğu Avrupa’ya yapılan ulaşım iki kat hızlı olacak.” dedi.

ARİPOV: BTK BÖLGEMİZE REFAH GETİRECEK

Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov da BTK’nın Orta Asya’da üretilen ürünlerin geniş bir coğrafyaya ulaştırılması yönünden çok önemli olduğunu ve BTK ile çok güçlü bir ulaşım koridoruna sahip olduklarını vurgulayarak, “BTK bize Çin’den Avrupa’ya kadar kısa ve doğrudan ulaşım olanağı sunmaktadır. Nakliye hacmimizi artıracağız. BTK’nın bölgemize refah getireceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından liderler, raylara temsili çivi çakıp makas değiştirirken Kazakistan’dan gelen trenle 12 dakika mesafedeki Alat İstasyonu’na yolculuk yaptılar.

Hızlı Tren Haberleri1 Yorum

  1. Ama yetmez. Hemen Erzurum-Trabzon ve Kars-Nahcivan bağlantılarıyla bu yol Karadeniz ve hint okyanusuna açılmalı

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.