CHP’li Yedekci: Atatürk Havalimanı Arazisi “Atatürk Kent Parkı” Olmalıdır

CHP İstanbul Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekci’nin Atatürk Havalimanı Arazisi’nin “Atatürk Kent Parkı” olması projesine ilişkin basın açıklaması şöyle:


İstanbullular Atatürk Havalimanı Arazisinin “Atatürk Kent Parkı” olmasını istiyor

Hükümet tarafından yapılan açıklamada üçüncü havalimanının açılışından sonra Atatürk Havalimanı’nın küçük uçakların iniş yapabileceği ve fuar organizasyonlarının düzenlenebileceği bir alan olarak kullanılmasının düşünüldüğü söylenmiştir. Ancak bu açıklama iktidarın uyguladığı yeşil alanların talan edilmesi ve imara açılması politikası sebebiyle inandırıcı bulunmadığı yurttaşlarımızın sosyal medya paylaşımlarında söylenmekte ve Atatürk Havalimanı arazisinin bir kent parkı olması yönündeki istek dile getirmektedir.

Kentimizin nefes almaya ihtiyacı var

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği yeşil alan oranı kişi başına en az 9 metrekare iken İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan oranı iktidarın kendi verilerine göre bile 2.2 metrekare olarak görülmektedir. Ardı arkası kesilmeyen yeşil alanların imara açılması haberlerinin ardından bu oran gün geçtikçe azalmaktadır. Kentimizin akciğerleri imar rantı sebebiyle sökülmekte, İstanbul nefessiz bırakılmaktadır.

İktidarı rant sevdasına değil İstanbulluların sesine kulak vermeye davet ediyorum

Beton yığınına dönüştürülmekte olan kentimiz için bir akciğer olacak kent parkı kurulmalı ve bu alan içerisinde ailelerin huzurla, keyifle ve güvenle zaman geçirebileceği yeşil donatı alanları oluşturulmalıdır.

Atatürk Havalimanı Arazisi “Atatürk Kent Parkı” olmalıdır

Atatürk Havalimanı Arazisi, kent hayatı içerisinde insanı özgür kılan kent parkı olarak tanımlanan Central Park’ın 4 katı büyüklüğündedir. Kıtaları, coğrafyaları, medeniyetleri ve uygarlık tarihini birbirine bağlayan güzide kentimiz İstanbul’da “Atatürk Kent Parkı” kurularak içerisinde Dünya’nın en büyük akıllı kütüphanesi oluşturulmalıdır. Bu kütüphane Atatürk Medeniyet Kütüphanesi / Atatürk Civilization Library olarak adlandırılmalıdır. Bilim, yazılım, uzay, teknoloji laboratuvarları ile gençlerin ilgisini çekerek, çevresi, eşsiz bitki örtüsü ve yeşil alanı ile geleceğimizin mimarı gençlerimize benzeri olmayan bir doğa, spor ve bilim alanı sunulmalıdır. İstanbul, Atatürk Kent Parkı’nı ve Atatürk Medeniyetler Kütüphanesi’ni hak etmektedir!sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar