Genel Müdür Apaydın “Torbalı –Selçuk Hattımız İzmirlilere Hayırlı Olsun”Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürü İsa Apaydın’ın “Torbalı –Selçuk Hattımız İzmirlilere Hayırlı Olsun” başlıklı yazısı Raillife dergisinin mayıs ayı sayısında yayımlandı.

İŞTE BAKAN ARSLAN’IN YAZISI

İzmir’de metro standardında banliyö taşımacılığı yapmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle inşa ettiğimiz EGERAY’ın Torbalı(Tepeköy)-Selçuk hattını da tamamlayarak İzmirlilerin hizmetine sunduk.

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, UDH Bakanımız Sayın Ahmet Arslan ile konuk bakanlarımız tarafından 08 Eylül Cuma günü düzenlenen törenle hizmete açılan TCDD’nin Torbalı-Selçuk hattıyla birlikte İZBAN Banliyö sistemi Aliağa’dan Selçuk’a kadar uzatılmış oldu.

Selçuk hattıyla birlikte 136 kilometre uzunluğa erişen EGERAY projemizde yeni hedefimiz, tarihi ve kültürel varlıklarıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Bergama’ya ulaşmaktır.

Söz konusu projeyle ilgili çalışmalarımız sürüyor.

Banliyö işletmeciliğinin TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin yüzde 50 hisseli ortaklığıyla kurulan İZBAN AŞ tarafından yapıldığı EGERAY projesi, Bergama’ya ulaştığında toplam hat uzunluğu da 185 kilometreye, günlük ortalama yolcu sayısı da 270 binden 550 bin kişiye çıkacaktır.

TCDD tarafından inşa edilen Torbalı-Selçuk demiryolu hattının İzmirlilere hayırlı olmasını diliyorum.

DEMİRYOLLARIMIZ 161 YAŞINDA…
23 Eylül 1856 tarihinde İzmir-Aydın hattıyla başlayan ülkemizdeki demiryolları 160 yılı geride bıraktı.

Gerek Osmanlı, gerekse Cumhuriyet Dönemi’nin her safhasında üstlendiği rol ve başarıyla ifa edilen görevlerle adını altın harflerle yazdıran Demiryollarımız, ülkemizin muasır medeniyet seviyesine ulaşma yolunda lokomotif görevi üstlenmeye devam edecek.

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.