BTK Hattı İle Kostanay’dan Türkiye’ye İlk ve Direkt DemiryoluBakü- Tiflis- Kars demiryolu hattının 30 Ekim 2017’ de hayata geçmesinin ardından bölge ülkelerle Türkiye arasında direkt demiryolu işletmeciliğine yeni güzergahlar ekleniyor.

Bu kapsamda Kazakistan/ Kostanay’dan Türkiye’ye ilk ve direkt demiryolu hattı açıldı.

BTK ile Kostanay’dan Mersin’e kesintisiz demiryolu ağının sağlanmasıyla birlikte, un, tahıl yem vb. ürünlerinden oluşan yükler, BTK ile Mersin’e ulaştırılacak.

Asya’dan Avrupa, Ortadoğu’ya ya da tersi yöndeki taşımalarda en kısa, en hızlı, en ekonomik ve iklimi en uygun hat olan BTK ile ulaşım maliyetlerinde önemli düşüşler olurken, yük taşıma hacminde de önemli artışlar sağlanacak.

Kazakistan Demiryolları-Yük Taşımacılığı AŞ’nin Kostanay Şube Müdürü Sagindyk Zhumabaev, Kostanav ile Türkiye arasında sağlanan direkt demiryolu taşımacılığı konusunda şu açıklamayı yaptı: “Söz konusu taşımacılık yeni açılan Kurık limanından gerçekleştirilecektir. Böylece, tarım sektöründe faaliyet yürüten Kostanay işadamları için yeni imkânlar sunulurken, yeni satış piyasası açılmış oldu. Yeni güzergâh mesafesi, Rusya demiryolları üzerinden Novorossiysk limanından yapılan taşımacılığa göre 892 km daha kısadır. Kostanay yem ürünlerinin yeni transit hattı ile üreticiler yeni yönlerde yeni satış piyasalarına açılırken, piyasanın üyeleri ile yeni sözleşmeler yapma imkanına kavuşmaktadır.”

Kostanay’dan yeni hattın ilk seferini oluşturan bitkisel yem ürünlerini taşıyan 38 adet platform konteynerinin önümüzdeki günlerde yola çıkması bekleniyor. İlk seferin ardından hatta olan ilginin yoğun olacağını düşünen Kostanay Yük Taşımacılığı Şubesi, bölgenin tahıl tüccarlarına, un üreticilerine, taşıma süresini azaltacak ve “kapıdan kapıya” taşımayı sağlayacak olan yeni hattı değerlendirmeyi önerirken, seferlerin düzenli olarak ilerleyeceğini planlıyor.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.