İstiklal Caddesi Düzenleme Çalışmalarında Neler YapıldıTaksim-Tünel Tramvayı, 11 ay aradan sonra yeniden Kampana çalmaya başladı..

1883’de ilk seferini yapan ve 1961 yılına kadar hizmet verip, 29 yıl aradan sonra, 29 Aralık 1990 tarihinde Nostaljik Tramvay adıyla yeniden hizmete alınan Taksim-Tünel Tramvayının rayları Karabük-Kardemir Demir Çelik Fabrikasında 225 Ton çelik işlenerek üretildi.

İstiklal Caddesinde Açık Kazıya Son diyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yapımı tamamlanan çalışmalarla, Açık Kazıya kökten son verecek bir Altyapı Sistemi kurulumu sağlandı. Artık İstiklal Caddesinde Açık Kazıya Son, diyoruz..

Bu çalışmadan sonra, İstiklal Caddesi’nde herhangi bir arıza ve yeni tesisat döşenmesi durumunda tüm Altyapı Kurumları açık kazı yapmaksızın hat çekebilecek, çalışma yapabilecek.

Yetersiz ve eski atıksu hatları sebebiyle İstiklal Caddesi’ndeki bina ve işyerlerinin bodrum katlarında sıklıkla yaşanan atıksu tepmesi de tümüyle yenilenen altyapı sayesinde tarihe karışıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı-Yapı İşleri Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen İstiklal Caddesi Altyapı, Üstyapı ve Çevre Düzenlemesi ile Nostaljik Tramvay Raylarının Yenilenmesi çalışması, 2016 yılı Aralık ayında başladı, 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle tamamlandı.

Yıllardır arızalar nedeniyle noktasal kazıların yapıldığı caddenin tüm altyapısı yenilendi. Tamamlanan altyapı çalışmalarıyla; bugüne kadar karışık akan yağmursuyu ve kanalizasyon hatları ayrışacak ve cadde yağmur sonrası su basma görüntülerini bir daha yaşamayacak. Altyapı Kurumları için (İGDAŞ, BEDAŞ, TÜRK TELEKOM, İSKİ vs.) kurulan yeni Altyapı Sistemiyle İstiklal Caddesi’nde herhangi bir arıza ve yeni tesisat çekilmesi durumunda açık kazı yapılmadan da çalışma yapılabilecek.

İstiklal Caddesi’nde Yapılan Çalışmalar:

Caddenin tüm Atıksu (1.550 metre) ve Yağmursuyu (1.650 metre) Altyapısı yenilendi. Caddede bazı noktalardaki yoğun altyapı tesisleri sebebiyle, Atıksu ve Yağmursuyu kanal çalışmaları Açık Kazı ile değil, Boru İtme Teknolojisi ile yerin 5 metre altından yapıldı.

Caddedeki ana hat hariç tüm İGDAŞ bağlantıları, İSKİ İçmesuyu Hatları
Caddedeki tüm altyapı kurumları için (TELEKOM, BEDAŞ, Fiber Optik, İSKİ vs ) hat çekilebilir, sökülebilir türde 000 metre (148 km) altyapı boruları (Rezervasyon Boruları) döşendi.

-BEDAŞ: 62.500 metre Elektrik Altyapısı,

-TELEKOM: 46.500 metre

-Fiberoptik (İBB): 39.000 metre

148.000 metre = 148 km

BEDAŞ, TELEKOM, Fiber Optik için 800 metre Abone Hattı döşendi.

Caddedeki olası altyapı çalışmalarında Açık Kazı yapılmasına son verecek bir çözüm için, toplamda 120 bin metre ve yüksek basınç dayanımlı 70 adet koruge boru sistemi döşendi ve bu borulara yaklaşımı sağlayacak 310 adet yeni yaklaşım Bacası/Menhol yapıldı. Bu boruların %30’u boş boru olarak bırakıldı, böylelikle ileriki yıllarda olası ihtiyaçlar için, herhangi bir arıza ve yeni tesisat çekilmesi durumunda açık kazı yapılmadan çalışma yapılabilecek.

Zemini sürekli parçalayan Nostaljik Tramvay Hattına, Elastomer (kauçuk) yapıda titreşimi sönümleyici madde ile kaplı yepyeni Raylar imal edilerek döşendi.

Nostaljik Tramvayın tüm altyapı (1.870 metre), (Ray, makas, makas motoru vb.) ve üstyapısı (Katener Hattı), tüm enerji kabloları yenilendi.

Caddenin tüm sert zemini, 10x15x30 cm ölçekli, darbelere dayanımlı, 500 m2 Doğal Granit Taş döşenerek yenilendi. Çünkü; Nostaljik Tramvayın çevreye yaydığı titreşim ve kurumların caddede yapmak zorunda kaldığı altyapı kazıları nedeniyle kaplamanın zarar görmesi, caddenin konforu ve görünümü açısından üst kaplamanın yenilenmesini zaruri hale getirmişti.

Caddenin güvenliği için tüm sokak başlarına Hidrolik Mantar Bariyerler
Caddenin Aydınlatma ve Katener Sistemine ait tümaydınlatma altyapısı ve üstyapısı

Nostaljik Tramvayın Altyapı ve Üstyapısı Yenilendi

1990 yılında yeniden Nostaljik Tramvay adıyla hizmete alınan ve 27 yıldır aralıksız çalışan, Taksim-Tünel arasında günlük 2.500 yolcu taşıyan, 2 km uzunluğundaki Nostaljik Tramvay Hattının hem rayları, hem de katener (elektrik) sisteminin işletme ömrünü doldurması, mevcut rayların taban kısımlarında oluşan korozyon, hattın bazı noktalarında görülen kırılmalar ve makas bölgelerinde aşınmalar sebebiyle, Nostaljik Tramvay Hattının yenilenmesi bir zaruret halini almıştı.

Tramvay Hattına, titreşim sönümleyici Elastomer (kauçuk) malzemelerle desteklenmiş yeni raylar imal edilerek, monte edildi. Ray çevresindeki Elastomer kaplamalar sayesinde ray çevresine titreşim iletilmeyecek ve ray çevresindeki kaplamalarda hasar oluşmayacak.

Arızalar meydana gelmesine ve tramvay seferlerinde aksamalara sebep olan mevcut Katener (elektrik) sistemi halat ve gergileri de son teknolojiye uygun malzemeler ile yenilendi.

Nostaljik Tramvay Hattı Rayları ve Katener Sistemi Yenilemede Neler Yapıldı?

27 yıldır aralıksız hizmet veren, Nostaljik Tramvayın eski rayları söküldü. Eski rayların etrafındaki betonlar kırıldı ve yeni kotlara uygun 10 cm kalınlığında titreşimi engelleme amaçlı beton döküldü. Sonrasında ses ve titreşim sönümleyici Kauçuk malzeme ile kaplı yeni raylar döşendi. Bu yeni atılan taşıyıcı betonların altına ve iki kenarına yine titreşim sönümleyici kauçuk malzeme döşenerek, tramvayın kendi ağırlığından kaynaklanabilecek titreşim hareketlerinin de önüne geçilmiş oldu. Tamamlanan imalat sonrasında öncesinde 4 cm kalınlığında mastik asfalt (siyah renkli) ve sonrasında 3 cm kalınlığında yine mastik asfalt (yeşil renkli) serilerek imalat tamamlandı. Asfaltın yeşil rengi kullanılmaya başlamasından kısa bir süre sonra, matlaşarak, zeminde döşeli Doğal Granit Taş dokusu ile uyumlu hale gelecektir.

Beyoğlu Nostaljik Tramvay Hattı

1883yılında; Galata, Tepebaşı ve İstiklal Caddesi’ne tramvay hattı döşendi ve 1883 yılında, İstiklal Caddesi’(Cadde-i Kebir)nin de içinde bulunduğu Galata-Şişli Tramvay Hattı hizmete girdi. 1883 yılında hizmete giren bu hat Yüksekkaldırım’ın başından hareketle Voyvoda Sokağı, Şişhane, 6. Belediye Dairesi, Tepebaşı Kabristan Sokağı, İngiliz Konsolosluğu (Galatasaray), Cadde-i Kebir (İstiklâl Caddesi ), Taksim, Pangaltı, Şişli istikametini takip ederek işlemeye başladı.)

12 Ağustos 1961 tarihinde tüm Avrupa Yakası Tramvayları raylara veda etti

29 Aralık 1990 Nostaljik Tramvay, Tünel-Taksim hattında hizmete alınarak İstanbullulara yeniden merhaba dedi.

Çalışmada İzlenen Yöntem:

İstiklal Caddesi’ndeki çalışmalarda; teknik kadro dâhil olmak üzere gece 130, gündüz ise 60 kişi olmak üzere toplam 190 kişi ile, 8 Ekip halinde (19.00-22.00 saatleri haricinde) günlük, kesintisiz 21 saat çalışıldı.
Çalışmalara aynı anda iki ayrı noktadan (Tünel-Taksim Meydanı, Taksim Meydanı – Tünel arası) eş zamanlı başlandı. 100 veya 150 metrelik Etaplamalar halinde yürütüldü.

Caddenin yoğunluğu, esnafın mağduriyet yaşamaması ve yerli/yabancı turistin uğrak yeri İstiklal Caddesinin günlük akışının aksatılmaması için, çalışma programı gece ve gündüz olarak planlandı.

Kazı gibi altyapı çalışmaları, gece çalışması ile, granit kaplama çalışmaları ise gündüz yapılması prensibi ile yapıldı.

Esnafın çalışmalardan mağdur olmaması için tüm bina ve işletme girişlerine, bu iş için özel olarak tasarlanmış yaya köprüleri konularak vatandaşın bina ve mağazalara rahatça giriş ve çıkışları sağlandı.

Haftasonu özellikle Cumartesi akşamları, caddenin en yoğun olduğu günlerde vatandaşların mağduriyet yaşamaması için çalışma yapılmadı.

Çalışma yapılan alanlara geçici betonlama ve asfaltlama yapılarak vatandaşın ayağına çamur dahi bulaşmadan caddede rahatça yürüme imkanı oldu.

Vatandaş ve esnafın güvenliği için çalışma sahasının etrafı, yüksekliği 70 cm olan saç panolarla kapatıldı.

Demiryolu Haber özetleri

İstanbul Caddesi’ne gerdanlık, tramvaya da kesintisiz ulaşım İstanbul Caddesi’ne gerdanlık, tramvaya da kesintisiz ulaşım :Cumhuriyet Caddesi’nde çalışan ve İncirli’ye kadar giden nostaljik tramvay hattını bir k...
Başkan Uysal: “İstanbul’da Hafriyat Kamyonları Daha Düzenli Çalışacak” İstanbul trafiğindeki hafriyat kamyonlarının anlık takip edilebilmesi için kolluk kuvvetlerine 100 adet tablet dağıtıldı. Tablet dağıtım töreninde kon...
Haydarpaşa Port projesi kapsamında Demiryolları arazilerine verilen imar izni iptal edildi Haydarpaşa Port projesi iptal Haydarpaşa Port projesi tüp geçite takıldı. Ulaştırma Bakanlığı’nın itirazı üzerine, Haydarpaşa Garı'nın yanındaki Devle...
Saadet Partisi Pembe Metrobüs Talebini Yineledi Saadet Partisi Pembe Metrobüs Talebini Yineledi :Saadet Partisi İstanbul İl Kadın Kolları, kadınlara mahsus metrobüsler seferlere başlayıncaya kadar İ...
Bağcılar tramvay hattı genişliyor Bağcılar tramvay hattı genişliyor Ulaşımı kolaylaştıracak bir proje ile Bağcılar-Kabataş arasındaki tramvay Beşiktaş’a uzanacak. İstanbul trafiğini ha...
Mecidiyeköyden Çamlıcaya teleferik Mecidiyeköyden Çamlıcaya teleferik Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Mecidiyeköy'den Çamlıca'ya teleferikle ulaşım sağlayacak bir proje üzerinde ...
Üsküdar Libadiye Havaray Projesi Danışmanlık hizmeti ihalesinin ön seçimini kazanan firmalardan tekl... İstanbul Büyükşehir Belediyesi Üsküdar Libadiye Havaray Projesi Danışmanlık hizmeti ihalesinin ön seçimini kazanan firmalardan teklif vermeleri istend...
3. Köprü trafiği 2023’de kilitlenecek Köprü trafiği 2023'de kilitlenecek :İstanbul trafiğini rahatlatması için yapılan 3. Köprü'nün 2023 yılında pik saatte kilitleneceği ortaya çıktı. İst...
Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nda raylar döşenecek Kabataş-Mahmutbey Metrosu'nda raylar döşenecek :Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey arasında çalışacak, en büyük raylı sistem yatırımlarından metro hattı, i...
Yeni Galata Köprüsü 27 Mart’ta 3 saat süreyle trafiğe kapanacak. Yeni Galata Köprüsü, bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle 27 Mart'ta 3 saat süreyle araç ve yaya trafiğine kapatılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye...
Kadir Topbaş ” metrobüs davası “nda beraat etti Kadir Topbaş " metrobüs davası "nda beraat etti  :İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs alımlarında "görevi kötüye kullandığı"...
Esenler Nostaljik Tramvay Projesi, İstanbul Valiliği’ne Sunuldu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Esenler’de Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü ile Atışalanı Caddesi arasına 10 milyon 500 bin liraya n...
Avcılar Metrobüs İstasyonu Yenileniyor Avcılar Metrobüs İstasyonu Yenileniyor :Avcılar Sosyal Tesisler (İETT Kampı) metrobüs istasyonu, yenileme çalışmalarından binaen 21 Eylül Pazar gününd...
İhale İlanı : Kağıthane-Eyüp-Esenler Raylı Sistem Proje ve Danışmanlık Hizmeti Alınacaktır... Kağıthane-Eyüp-Esenler Raylı Sistem Proje ve Danışmanlık Hizmeti Alınacaktır İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM PLANLAMA MÜDÜRLÜĞÜ Kağıthane-Eyüp-E...
İstanbulun Raylı Sistem Uzunluğu 4 Yılda Yüzde 140 Artacak İstanbulun Raylı Sistem Uzunluğu 4 Yılda Yüzde 140 Artacak :İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın 3’üncü kez başkanlık koltuğun...
Postacılar ücretsiz ulaşım için yürüdü İstanbul’da görev yapan posta dağıtıcıları, ücretsiz ulaşım hakkı talebiyle eylem yaptı. Eminönü’nden Karaköy’e kadar yürüyen postacılar, hem İstanbul...
Haliçte yapımı süren metro geçiş köprüsü bitmek üzere | İstanbul Haliçte yapımı süren metro geçiş köprüsü bitmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1998 yılında yapımına başlanan Taksim-Yenikapı metro h...
Kullanılmayan metrobüsler için hala harcama yapılıyor Kullanılmayan metrobüsler için hala harcama yapılıyor :Hollanda’dan alınan Phileas marka metrobüsler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yedek par...
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ : Otobüs metro ve metrobüs seferleri sorunsuz İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 870 araç ve iş makinesi, 2 bin 406 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele ediyor. Kar yağışı nedeniyle otobüs v...
İşte Kanal İstanbulun kesin güzergâhı İşte Kanal İstanbulun kesin güzergâhı Kanal İstanbul projesi Yeniköy'den başlayıp, Sazlıdere Barajı'nı takip ederek Küçükçekmece Gölü'nden Marmara ile...

Hızlı Tren HaberleriBenzer Raylı Sistem Haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.