Ümraniye Sancaktepe Metrosu İçin Çalışmalar Devam EdiyorGeçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Üsküdar Ümraniye Metrosu’nun ardından ikinci etap için çalışmalar hızlandırıldı.

İstanbul’da son yıllarda artan metro hattı sayısına bir yenisi daha eklenecek. 2012 senesinde çalışmalarına başlanan Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe Metro Hattı’nın ilk bölümü geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılmıştı. Metro Hattı’nın ikinci safhası olan Çekmeköy ve Sancaktepe kısmı ise henüz inşaat hâlinde. Yetkililer, önümüzdeki haziran ayında ikinci bölümün de hizmete gireceğini açıkladı.

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda ilk olarak Kadıköy Kartal Metro Hattı açılmış ve bu hat daha sonra Tavşantepe’ye kadar uzatılmıştı. İkinci metro hattı ise Üsküdar ile Ümraniye arasında faaliyet gösterecek ilk sürücüsüz metro hattı özelliğiyle Cumurbaşkanı tarafından yapılan açılışla geçtiğimiz günlerde hizmete alınmıştı. Açılan metronun esasen devam eden ikinci bir bölümü de bulunuyor. Üsküdar’dan başlayıp Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe’ye kadar uzanan kısım için devam eden çalışmalar, önümüzdeki senenin haziran ayına kadar tamamlanmış olacak İkinci etapla birlikte Üsküdar Sancaktepe Metro Hattı’nın toplam uzunluğu yirmi kilometreye tamamlanmış olacak.

Metroda toplamda on altı istasyon bulunacak ve yüz yirmi altı vagondan oluşacak. Bir saat içerisinde tek yönlü olarak altmış beş bin yolcu taşıma kapasitesi bulunan metro hattı, bir günde de ortalama olarak yedi yüz bin insanı taşıyacak. Açılacak olan yeni etap ile trafik sorununun da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Kaynak : www.ekonomihaber.com