Başkentray Mart’ta Hizmete Girecek

TCDD’nin, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile dün imzaladığı ‘Başkentray’ın Ankarakart sistemine entegrasyonu’ protokolüne katılan Genel Müdür İsa Apaydın, Başkentray’ın mart ayının ilk çeyreğinde raya ineceğini belirterek, “Sincan-Kayaş arasında her 5 dakikada bir banliyö işletilecek. Günlük 500 bin yolcuya hizmet edecek” dedi.


Yatırımların önemli bir bölümünün Başkent Ankara’ya yapıldığını belirten Apaydın, BAŞKENTRAY’da yüzde 90 ilerleme sağladıklarını bildirdi. Yüksek hızlı trenlerle birlikte banliyöleri gelecek yılın Mart ayının ilk çeyreğinde Ankaralıların hizmetine sunmak için çalışmaların gece gündüz sürdürüldüğünü ifade eden Apaydın, şöyle devam etti:

“Yüksek hızlı tren projelerinin yanı sıra Ankaralılara metro standardında demiryolu ulaşım hizmeti vermek üzere BAŞKENTRAY Projesini yürütmekteyiz. Proje kapsamında Ankara-Kayaş arasında 4, Ankara-Marşandiz arasında 6 ve Marşandiz-Sincan arasında 5 hatlı yeni demiryolu inşa ediyoruz. Emirler’e YHT Batı Aktarma Gar’ını da içeren BAŞKENTRAY projesi hizmete girdiğinde Sincan-Kayaş arasında her 5 dakikada bir banliyö treni işletilecektir. Şehir içi trafiğine nefes aldıracak proje ile günlük 500 bin yolcuya hizmet verilecektir.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ise “ Ankaramızda tek kartta bütün ulaşımı gerçekleştirmiş oluyoruz. Sadece mavi otobüslerde(halk otobüsü) bir durum var. Onu da inşallah kısa süre içerisinde bu karta bağlamış olacağız. Neticesinde de Ankara’da tek kartla bütün ulaşımı halletmiş olacağız. Sayın Genel Müdürümüze ve ekibine teşekkür ediyorum. Banliyö hatlarını çok modern bir hale getiriyorlar. Kısa süre içerisinde Başkentray hizmete girdikten sonra Ankara ulaşımına çok ciddi katkı sağlayacak. Sayın Genel Müdürümüz ve ekibinin büyük gayretleriyle inşallah Yenikent bölgesine de banliyö hattı uzanacak. Sincan’dan iki istasyonla da banliyö hattımız Yenikent’e devam etmiş olacak. Böylece Yenikent’ten Kayaş’a kadar ciddi bir ulaşım imkanını gerçekleştirmiş olacağız.”dedi.sohbet

1 Comment

Yorumlar