İZBAN’ın Bergama’ya Uzatılması İçin TCDD’nin İhaleye Çıkması Bekleniyorİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bergama’da bir günde iki önemli etkinlikte ilçe halkıyla buluştu. Büyükşehir Belediyesi’nin 10 milyon liralık yatırımla tamamladığı AB standartlarındaki modern mezbahanın açılışını yapan Başkan Kocaoğlu, ardından eğitimlerini tamamlayan 122 üreticiye 476 adet koyun ve keçinin dağıtım törenine katıldı.

Törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, AKP İzmir İl Başkanı Aydın Şengül’e, İzmir’in sorunlarına ilişkin dosyayı Ulaştırma Bakanlığı’na iletmesi nedeniyle teşekkür ederken, bir de eleştiride bulundu. Şengül’ün “İzmir’de idari yargı CHP’nin kontrolü altında” sözlerine anlam veremediğini belirten Başkan Kocaoğlu, “Teessüfle karşılıyorum” dedi.

Kocaoğlu, İZBAN hattının Aliağa-Bergama arasındaki 52 km’lik kısmıyla, Kınık uzantısına ilişkin projeler bitti , “TCDD’nin hat için ihaleye çıkmasını bekliyoruz. Geri kalan imalatları İzmir Büyükşehir Belediyesi üstlenecek. Biz hazırız. İzmir’i raylı sistemle en kuzeyinden en güneyine bağlayacağız. Giderek Tire ve Ödemiş gibi ilçelerimiz de bu sisteme bağlanmış olacak” diye konuştu.

İZBAN’da uygulanan “Gittiğin kadar öde” sistemine de değinen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Biz bu sistemi kurmak için, hakkaniyetli olması için epey çalıştık. 136 km ile 15 km mesafe aynı ücretle gidilir mi, gidilmez mi? Aynı ücretle gidilirse bu hakkaniyetli mi olur? Bu sorunun cevabını verebilirse bizim ne yapacağımız anlayacaklar. Bu sistem 19 ilçemizde uygulanmak için geliştirildi. Bugün ilçelerde çift biletle ulaşım sağlanan bölgelerde kısa mesafeli yolculuklar daha ekonomik hale gelecek” şeklinde konuştu.

İlçe dolmuşlarına yeni sistem
“Kooperatifler ve birliklerle onların mesleğini yapabilmesi için bir sistem geliştirdik. Sistemin önünde bazı engeller var. Biz diyoruz ki; aynı yere hem dolmuşlar gidiyor, hem bizim gidiyoruz. Yani paralel ulaşım hizmeti veriyoruz. O zaman projemiz şu: ESHOT belediye adına 19 ilçedeki garajları işletecek, sevk idareyi yapacak. Araçların tipini, sefer saatlerini belirleyecek ve yönetecek. Şoförler denetimden geçecek, kıyafetleri tek tip olacak. Bunu yapmak için önümüzde bir engel var. Dolmuşçular resmi kurumlara iş yapıp, fatura kesmedikleri için iş bitirme belgeleri yok ve mevzuattan dolayı bizim ihalelerimize giremiyorlar. Bu bir mahsur. İkinci önerimiz, ulaşım kooperatiflerine istisna hakkının tanınmasıdır. Geçtiğimiz günlerde 550 parlamentere ve sivil toplum örgütlerine bu konuyu bir mektupla anlattım. Ülkemizin kaynaklarının israf edilmemesi, kimsenin mağdur olmaması adına bu anlattığımız projenin gerçekleşmesi gerekir.”

Reklamlar